10. osztályos matek feladat megoldása?


Feladat:


Egy torony tetejét árnyékának végpontjával összekötő szakasz a vízszintes talajjal 30 fokos szöget zár be. Az árnyék hossza 52 m. Milyen magas a torony?


Valaki eltudná magyarázni légyszi?



2014. máj. 13. 18:46
 1/7 anonim ***** válasza:
52*tg 30°=...
2014. máj. 13. 18:56
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezzel így nem igazán vagyok előbbre =/
2014. máj. 13. 19:02
 3/7 KTünde válasza:

Szia!

Rajzold le, úgy a legegyszerűbb! Ez a feladat egy derékszögű háromszöget ad, aminek nem ismered az egyik befogóját, de a szögeit igen. A háromszög szögeinek összege 180 fok. Vagyis 90, 60, 30.

Gyakorlatilag te a szöget ismered meg az egyik befogót, a wikipedian levő kép már meg is mondja a megoldást.


Sin 30= a keresett befogó(a totony magassága)/átfogó, ami 52m.

De az hiszem, már azt is tudod milyen hosszú a torony árnyéka.



Érdemes megnézned:

[link]

2014. máj. 13. 19:03
 4/7 KTünde válasza:
a tangens nem jó, nem ismered az árnyék hosszát.
2014. máj. 13. 19:05
 5/7 anonim ***** válasza:

van egy derékszögű háromszöged, a 3 oldal: torony, árnyék, és a torony tetejét és az árnyák végét összekötő képzeletbeli szakasz.

a torony magassága az egyik befogó, a képzeletbeli szakasz átfogó, az árnyék szintén befogó

a tangens(alfa) derékszögű háromszög esetén a szöggel szemközti befogó hossz osztva a szög meletti befogóhosszal


ezért tg(30°)=x/52 -> x=tg(30°)*52, ahol x a toronymagasság m ben

2014. máj. 13. 19:06
 6/7 anonim ***** válasza:
Tünde szerintem tangens, az átfogó ismeretlen, egy szög adott, egy befogó, és egy másik befogó kell
2014. máj. 13. 19:08
 7/7 KTünde válasza:
bocs elnéztem, valóban a tangens kell
2014. máj. 13. 19:09