Albert egyedül 12 óra alatt, Béla 8 óra alatt ásna ki egy árkot. együtt kezdenek dolgozni, de Béla 4 óra munka után elmegy. mennyi idő alatt fejezi be Albert a munkát ? :)2014. ápr. 23. 16:42
1/2 anonim válasza:
Albert: 12 óra alatt => 1/12 kert per óra
Béla: 8 óra alatt => 1/8 kert per óra
4 órán át együtt dolgoznak:
4*(1/12 + 1/8) = A kert ennyi részéig jutnak el :D
Ezt a számot kivonod 1-ből, a maradékot pedig elosztod 1/12-del, és megkapod órában az eredményt.
2/2 anonim válasza:
Albert egyedül 1 óra alatt a kert 1/12 részét, Béla az 1/8 részét ásná fel; 4 óra alatt a 4/12 részét és 4/8 részét ássák fel külön-külön, együttesen pedig a 4/12+4/8=8/24+12/24=20/24 részét. 4 óra munka után a kertből 1-20/24=24/24-2/24=4/24 rész marad, ezt Albertnek x óra munkával kell felásnia:
x/12=4/24 /*12
x=2, vagyis Albert egyedül 2 órát ás, így összesen 6 óra ásásra van szükség a kert felásásához (nem irigylem).