(3x-1) 2 ( a másodikon) -16=9 ezt hogy kell megcsinálni? Kérem magyarázza el valaki részletről részletre hogyan kell megcsinálni!? A végén ez jön ki :9x a másodikon -6x+1-16=9 ezt kérném h magyarázza el valaki

2014. márc. 18. 16:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyszerűen kibontod a zárójelet.


(3x-1)^2; úgy szokták kibontani, hogy a tagokat négyzetre emelik, de EZ NEM JÓ!!! Úgy kell, mintha egy kéttagú szorzat lenne (mert gyakorlatilag az is):


(3x-1)^2=(3x-1)*(3x-1)


A zárójelet úgy bontjuk fel, hogy mindegyik tagot összeszorozzuk:


(3x-1)^2=(3x-1)*(3x-1)=3x*3x-3x-3x+1=9x^2-6x+1.


Így már remélem érthető :)

2014. márc. 18. 16:33
 2/4 A kérdező kommentje:
most tanuljuk a másodfokú egyenleteket és azonosság alapján tanítja atanár azaz: (a-b)a másodikon és 2 végeredménynek kellene kijönnie az x1-nek és az x2-nek :) és nemértem h hogy mi a vége mert eddig jutottam el,hogy 9x a másodikon-6x+1-16=9 vagy ehez most nem kettő végeredménynek kell kijönnie?
2014. márc. 18. 16:39
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor nem az jön ki a végén, amit írtál :)


Két lehetőség van: vagy teljes négyzetté alakítod, és onnan, vagy megoldóképlettel. Nem tudom, hogy a megoldóképletet vettétek-e már, így marad a teljes négyzetté alakítás.


Eredendően ez a feladat teljes négyzetes alakban van:


(3x-1)^2-16=9 /mindkét oldalon hozzáadunk 16-ot


(3x-1)^2=25


Most az a kérdés, hogy melyik az szám, amelynek négyzete 25? Jönne rá a válasz, hogy 5, de ez nem teljesen igaz; a -5-nek is a négyzete 25. Így két egyenletet tudunk felírni:


vagy

3x-1=5 /+1

3x=6 /:3

x=2,


vagy

3x-1=-5 /+1

3x=-4 /:3

x=-4/3


Ezzel megkaptuk a két megoldást, lehet ellenőrizni, hogy jók-e.


Nem mellesleg ebből a gondolatmenetből fogjátok levezetni a megoldóképletet is.

2014. márc. 18. 16:44
 4/4 A kérdező kommentje:
jó akkor én magyaráztam rosszul :D na akkkor ugye itt ez a feladat azt most nemtudom,hogy minek kell kijönnie de azt tudom h ezt azonosság alapján kell megoldani mert ez volt a dolgozatban is ez volt és így kellett volna csinálni ahogy leírtam csak ott kijött a 16 ugye és =9 stb. és itt még összekell vonni?
2014. márc. 18. 17:08