Valaki tud segíteni a matek feladatban?


A lézersugarak nagyon intenzív fény- és hősugarak, melyeket egy pontra összegyűjtenek. Egyre gyakrabban használják a gyógyászatban is. A sugarak intenzitása exponenciálisan csökken anyagokba való behatolásakor. 6mm mélységben az intenzitás eredeti értéke 10%-ára csökken.

a, Írjon fel formulát az intenzitás csökkentésére!

b, Mekkora az intenzitás 2mm mélységben?

c, Milyen mélységben lesz az intenzitás 200 és 500 W/m^2 között, ha a kibocsátásakor a forrás elhagyásakor az intenzitás 800 W/m^2?


2014. márc. 9. 18:46
 1/1 bongolo ***** válasza:

Írták, hogy exponenciális, vagyis van benne e^valami.

A "valami"-ben ott lesz a mélység, jelöljük x-szel: e^(k·x)

Ez x=0 esetén 1, és olyankor az eredeti intenzitásnak kell lennie. Vagyis I₀·e^(k·x)

Aztán ahogy nő az x, úgy kell csökkennie az e-ad-x-es tagnak, vagyis az exponens előjele negatív kell legyen:

I₀·e^(-k·x)

Már csak a k konstans értékét kell kitalálni. 6 mm mélységben 10%:

I₀·e^(-k·6) = I₀·10% = I₀·0,1

e^(-k·6) = 0,1

-k·6 = ln 0,1

k·6 = ln 10

k = ln(10)/6 = 0,38376...


Az a helyzet, hogy e alapú hatvány helyett ha 10 alapút használunk, akkor szebb szám jön ki k-ra:

10^(-k·6) = 0,1

-k·6 = lg 0,1 = -1

k = 1/6


Vagyis a képlet:

I(x) = I₀·10^(-x/6)

x-et mm-ben kell megadni!!


A többit próbáld kiszámolni.

2014. márc. 9. 22:55