Valaki tud segíteni ebben a matek feladatban?

Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét,amely átmegy az origon es meroleges a 3x+y-(1/2)=0 egyenletu egyenesre!
2014. febr. 12. 18:38
 1/1 bongolo ***** válasza:

Kis elmélet:

Ha az egyenes egyenlete ilyen:

  ax + by + c = 0

akkor a normálvektora (a, b)

Erre merőlege vektor: (b, -a)

Ezért az egyenesre merőleges egyenes egyenlete ilyen:

  bx - ay + d = 0

d tetszőleges lehet. Más-más d értékek más párhuzamos egyenest adnak.


Most az egyenesre merőleges egyenes egyenlete tehát ilyen:

x - 3y + d = 0

Ha ez átmegy az origón, akkor x=0 y=0 esetén az egyenlet teljesül:

0 - 3·0 + d = 0

Tehát d=0

Az egyenes egyenlete tehát x - 3y = 0

2014. febr. 13. 00:44