Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét,amely átmegy az origon es meroleges a 3x+y-(1/2)=0 egyenletu egyenesre!2014. febr. 12. 18:38
1/1 bongolo válasza:
Kis elmélet:
Ha az egyenes egyenlete ilyen:
ax + by + c = 0
akkor a normálvektora (a, b)
Erre merőlege vektor: (b, -a)
Ezért az egyenesre merőleges egyenes egyenlete ilyen:
bx - ay + d = 0
d tetszőleges lehet. Más-más d értékek más párhuzamos egyenest adnak.
Most az egyenesre merőleges egyenes egyenlete tehát ilyen:
x - 3y + d = 0
Ha ez átmegy az origón, akkor x=0 y=0 esetén az egyenlet teljesül:
0 - 3·0 + d = 0
Tehát d=0
Az egyenes egyenlete tehát x - 3y = 0