Valaki segítene egy matek feladatban?


Ez lenne az: [link]



Meg lenne egy másik is, azt meg tudtam csinálni, de ha valaki leírná hogy kellett volna kiszámolni azt is megköszönném, mert csak próbálgatásokkal csináltam, pedig tudom hogy van valami egyszerű módja, csak nm emlékszem mi.:)

Egy számtani sorozat 3. és 7. tagjának összege 24. Mekkora a sorozat 5. tagja?

Nekem a 3. tag 6 lett a 7. pedig 18. Egyenlet rendszerrel kellene vagy hogy?


2014. febr. 1. 14:26
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első: a+(b/3), a-nyit megyünk jobbra, utána b/3-nyit felfelé (mivel a BC szakasz párhuzamos a b vektorral, viszont pont a harmada).


Második: minden tag felírható az 1. taghoz viszonyítva:


a[n]=a[1]+(n-1)*d ([] alsó index). A feladatban:


a[3]+a[7]=24 /a feni szabály alapján

a[1]+2d+a[1]+6d=24 /összevonás

2a[1]+8d=24 /:2

a[1]+4d=12


A fenti képlet alapján ez pont a[5]-tel egyenlő, amit kerestünk, tehát a[5]=12.


Másképp: az m és n indexű tagok átlaga, amennyiben m+n páros, az (m+n)/2-dik tag:


(a[m]+a([n])/2=a[(m+n)/2], ezért is nevezzük számtani sorozatnak.


A feladatban: a[3] és a[7] átlaga a[5], a két tag összege 24, így átlaguk 12 (függetlenül a[3] és a[7] értékétől), így a[5]=12.

2014. febr. 1. 14:52
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2014. febr. 1. 15:09