Ez lenne az: Határozza meg az 1<= x <= 4 valós számok halmazán értelmezett f(x)= x^2-4x+3 függvény értékkészletét.
Bocsi, csak így tudtam írni a 'kisebb/nagyobb egyenlő'-t
2014. jan. 27. 19:19
1/2 anonim válasza:
> „Bocsi, csak így tudtam írni a 'kisebb/nagyobb egyenlő'-t”
Semmi gond, így szoktuk írni mi is.
Alakítsunk teljes négyzetté:
f(x) = (x - 2)^2 - 1.
A függvény minimuma tehát 2-nél van, és ez -1. Ez előtt monoton csökken, ez után monoton nő. 1-nél az értéke 0, 4-nél pedig 3. Tehát az 1 <= x <= 2 tartományon monoton csökken 0-ról -1-re, a 2 <= x <= 4 tartományon pedig monoton nő -1-ről 3-ra, így pontosan a -1 <= x <= 3 értékeket veszi fel (ez lesz az értékkészlete).
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, a függvényekkel mindig bajban voltam...
2014. jan. 27. 20:01