Legyen az AB és CD szakasz hossza 1 egység. Ezek a szakaszok O pontba metszik egymást úgy,hogy AOC szög=pi/3. Bizonyítsuk be, hogy AC+BD>=1.

2014. jan. 23. 23:47
 1/4 anonim ***** válasza:

nehéz ide beírni a bizonyítást mindenesetre az ötlet után a levezetés egyszerű algebra.

fel kell írni az AOC és BOD háromszögre a koszinusztétel általásonított alakját, amivel bármilyen 3szög két oldala és a közbezár szög segítségével meg lehet határozni a harmadik oldalt: c'2=a'2 + b'2 -2abcos(szög)


ezt egyszer fel kell írni úgy hogy: a jelentse AO szakasz hoszzát, b jeletse: CO szakasz hosszát. És mivel egységnyi szakaszokról beszélünk BO=1-a és DO=1-b valamint mivel COA szög=BOD szög


Namost ha felírtuk és a kettőt összeadjuk és átalakítjuk akkor kijön, hogy 1+(a-b)'2+a'2+a+b'2+b - mivel minde tag nagyobb egyenlő mint 0 ezért biztosan nagyobb mint 1 (egyenlőség esete akkor áll fenn ha a és b is 0, ekkor egy egységnyi oldalú szabályos háromszög oldalát keresstük).


Annyiba csal ez a bizonyítás h ez AC'2 + BD'2 nagyobbegyenlő,mint 1

bizonyítására jó, de mivel AC és BD is nemnegatív így ekvivalens sőt még szigorúbb bizonyítás is

2014. jan. 24. 00:52
 2/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a segítséget :*, csak lenne egy kérdésem, mégpedig hogy amikor összeadtál, hogy jött ki az az eredmény? :D
2014. jan. 24. 01:05
 3/4 A kérdező kommentje:
mert én amikor összeadom akk a köetkező eredmény jön ki, ahol van negatív előjelű paraméter is: (a-b)'2+1+a'2+b'2-a-b
2014. jan. 24. 01:15
 4/4 anonim ***** válasza:
a vége -a-b helyett +a+b és így midnen tag nemnegatív
2014. jan. 24. 22:14