Hány nátrium- és hány oxidiont tartalmaz 1, 00kg nátrium-oxid?

Az ötösöm lesz kémiából c. feladatgyűjtemény 13/F kérdése. Remélem valaki le tudja ezt nekem vezetni

2014. márc. 8. 13:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Ez nagyon egyszerű feladat. Felírod a Nátrium-oxid képletét: Na2O. tudjuk hogy 1 mol, 2 Na és 1 O iont tartalmaz. Kiszámoljuk a moláris tömegét: Na : 23*2 (46) + O: 16 = 62g / mol most pedig aránypárban felírod, hogy 62 gban 2 nátrium ion van, akkor 1000 gban ( 1 kilóban) x darab. keresztbeszorzol, vagyis az egyenlet: 62x = 2 * 1000. elvégzed a műveletet, az oxigénnél ugyanez. 62gramm Na2O ban van 1 darab oxidion, akkor 1000 grammban y darab. keresztbeszorzol, 62y = 1000, elvégzed a műveletet, és kijön az eredmény. ( remélem tudtad követni, ha van kérdésed írhatsz, kémia tagozatos vagyok.
2014. márc. 8. 15:35
 2/4 anonim ***** válasza:
Bocsi, azt kihagytam, hogy ami érték kijön x-re és y-ra, azt be kell szorozni 6 szor 10^23 onnal. ( mert 1 mol Na2O ban 2 mol Na ion és 1 Mol Oxid ion van) sajnálom
2014. márc. 8. 15:37
 3/4 anonim ***** válasza:

1 mol Na2O 2 mol Na+ iont és 1 mol O2- iont tartalmaz.

M(Na2O)=46+16=62 g/mol

m(Na2O)=1000 g

n(Na2O)=16,13 mol

16,13 mol Na2O 32,26 mol Na+ iont és 16,13 mol O2- iont tartalmaz.

Ha 1 mol=6x10'23 db részecske, akkor 32,26x6x10'23 db Na+ és 16,13x6x10'23 db O2- ionokat jelent. Ezeket pötyögd be számológépbe.

2014. márc. 8. 15:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszaitokat! Lenne még egy kérdèsem. Mekkora tömegű bárium-klorid tartalmaz 1,0*10^23 db klorid-iont?
2014. márc. 8. 17:49