Wandermoon kérdése:

250g 10w%-os salétromsav oldatba 250g 10w%-os nátrium-hidroxid oldatot öntünk. Milyen kémhatású lesz? Hány g nátrum-nitrátot tartalmaz az oldat a reakció végén? 7-o - Kémia házi?


25g HNO3 M=63,018g n=0,3967mol

25g NaOH M= 40,008g n=0,6249mol

NaNo3 + H2O keletkezik. De mennyi?

NaNo3 M=85,01g

H2O M=18,016g


A kiindulási anyagból próbálok visszaszámolni:

25g HNO3 - 0,3967mol

H 1,008g x 0,3967=0,3999g

N 14g x 0,3967=5,5578g

O 48g x 0,3967=19,0416g


a NaNO3-ban a nitrogénre jutó Na: 23/14=1,6423, akkor a keletkező anyagban 5,5578g x 23/14=9,1303g.

az oxigén 19,2g, összesen: 9,1303+5,5578+19,2=33,8881g NaNO3 és

50g-33,8881g=16,119 a keletkezett H2O.


A keletkezett sóra nézve a tömegszázalék: 33,8881/500=0,0678=>6,8w%-os.

De, ha a NaOH-ból számolok Na-ot akkor 23 x 0,6249mol=14,37g kellene legyen a keletkezett anyagban a natrium nem? Ehhez szeretnék segítséget kérni, hogy kell ezt levezetni?


A tankönyv szerint az eredmények: NaNo3 33,7 kellene legyen és 6,7w%, és lúgos a keletkezett oldat.


Hogy kell a kémhatást megállapítani?


Köszönöm szépen!


2012. márc. 12. 18:13
 1/3 BKRS ***** válasza:

Eloszr is kell egy reakcio egyenlet:

HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O

1 mol HNO3 es 1 mol NaOH kozombositi egymast.

Ahogy szamoltad van

0,3967mol HNO3 es 0,6249mol NaOH

Vagyis tobb az NaOH, ezert a reakcio utan abbol meg marad valamennyi: az oldat lugos lesz.


0,3967mol HNO3 reagal el, tehat 0,3967mol NaNO3 keletkezik a reakcio egyenlet szerint.

Az NaNO3 moltomege: 23++14+16*3=85g

0,3967mol NaNO3 tomege 0,3967*85 = 56,0416 g

2012. márc. 13. 14:13
 2/3 A kérdező kommentje:

"0,3967mol NaNO3 tomege 0,3967*85 = 56,0416 g"

A szorzat eredménye 33,72g és nagyon szépen köszönöm a segítséget. (egy kicsit túl komplikáltam)

2012. márc. 13. 16:52
 3/3 A kérdező kommentje:
(túlkomplikáltam egybe)
2012. márc. 13. 16:54