6,9 g Natrium hány darab nukleont, illetve hány darab elemi részecskét tartalmaz?

Levezetnétek nekem, mert nem értem. Lehetetőleg a képlettel(M=m/n). Bocsi, de egyáltalán nem értem mi mi. Előre is köszi szépen.
2011. szept. 26. 15:54
 1/3 BKRS ***** válasza:

Mindig annyi mol nukleon van egy molekulaban ahany gram,

mivel 1 mol proton is meg 1 mol neutron is 1g, az elektronok tomege meg elhanyagolhato.

Vagyis ha mondjuk az a kerdes, hogy hany mol nukleon van 2 g KMnO4-ben, akkor a valasz az, hogy 2 mol.

6,9g Na-ban ennek megfeleloen 6,9 mol nukleon van.

Ha db-ban kell megadni az eredmenyt, akkor ezt meg meg kell szorozni 6*10^23-nal.

6,9*6*10^23 = 41,4*10^23 = 4,41*10^24 darab.

2011. szept. 26. 16:04
 2/3 BKRS ***** válasza:

Elemi reszecskek szama: elektronok+protonok+neutronok.

A Na-ban van 11p+11e+12n = 34 elemi reszecske.

1mol Na 23g.

23 g Na-ban van tehat 34 mol elemi reszecske.

6,9g Na az 6,9/23mol=0,3mol.

1 mol Na-ban volt 34 mol elemi reszecske,

akkor 0,3 mol Na-ban van 0,3*34=10,2mol elemi reszecske,

ami 10,2*6*10^23 db = 61,2*10^23 db = 6,12*10^24 db

2011. szept. 26. 16:08
 3/3 A kérdező kommentje:
Fúú, hálásan köszönöm. Értékelendő:)
2011. szept. 26. 16:43