Hogyan kell megoldani? (Kémia 1.) Hány nátrium- és hány oxidiont tartalmaz 1 kg nátrium-oxid? 2. ) Mekkora tömegű Bárium-klorid (BaCl2) tartalmaz 1*10 (23) db kloridiont? /a zárójelben azt jelentené, hogy 10 a huszonadikon/


Az első feladatban a megoldásnak: N(Na+)=1,93*10(25) és N(O2-)=9,67*10(24). Ebből az Oxigént ki tudtam számolni, de a Natriumot nem.

A második feladat megoldása pedig m(BaCl2)=17.4 g.


2009. jún. 20. 11:10
 1/3 anonim válasza:

1.) Hány nátrium- és hány oxidiont tartalmaz 1 kg nátrium-oxid?


Nátrium-oxid: Na2O. A nátrium - oxigén arány 2:1.

Az Na+ és az O2- moláris tömegéből számold ki az Na2O moláris tömegét /1M(Na2O)=2M(Na)+1M(O) vagyis M(Na2O)=2*23+16=62 g/mol/ .

Váltsd át az 1kg-ot g-ra (1kg=1000g).

A tömeget oszd el egy nátrium-oxid moláris tömegével: 1000g/62g/mol. Így megkapod hány mol található 1000g tiszta nátrium-oxidban: 16,13 mol.

A Na+ és az O2- arányából pedig kiszámolod a végeredményt (értelemszerűen x mol Na2O-ban 2x mol Na+ és 1 mol O2- van, és 1 mol 6*10^(23) db-nak felel meg /Avogadro-szám/): 32,26 mol (azaz 2*96,78*10(23)db) Na+ és 16,13 mol (azaz 96,78*10(23) db) O2-.


2. ) Mekkora tömegű Bárium-klorid (BaCl2) tartalmaz 1*10 (23) db kloridiont?


Ez az 1., fordítva.

Ha Cl- 1*10(23) db, akkor a Ba2+ 0,5*10(23) db a 2:1-es Cl-:Ba2+ arány miatt, vagyis 0,5*10(23) db BaCl2 van.

1 mol 6*10(23) db. => 0,5:6=1/12 mol. => 1/12*M(BaCl2) vagyis m(BaCl2)=1/12*(137+2*35,5)= 17,33g (kerekítéstől függ).


Remélem, segítettem!

2009. jún. 20. 18:02
 2/3 anonim válasza:

Megint én :)

"(értelemszerűen x mol Na2O-ban 2x mol Na+ és 1 mol O2- van, és 1 mol 6*10^(23) db-nak felel meg /Avogadro-szám/)" kimaradt egy x, vagyis "és 1x mol O2- van"

2009. jún. 20. 18:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Érthetően írtad. :)
2009. jún. 21. 10:54