KÉMIA Egy OXOvegyület 50% C-t,5,56% H-t és 28, 07% O-t tartalmaz, moláris tömege 72 g/mol. Mi a vegyület összegképlete, konstitúciós képletei és nevei? Ezt hogy kell kiszámolni? Csak a séma kellene

2011. ápr. 17. 08:56
 1/3 anonim ***** válasza:

A megadott százalékok tömegszázalékok, és ismered az anyag moláris tömegét. Legegyszerűbb, ha 1 mól anyagot feltételezel, vagyis van 72 gramm anyagod. És akkor ebből kiszámolhatod, hogy az egyes alkotókból hány gramm van a vegyületben.

Tehát pl. az 50% C => 36 gramm C 1 mólban. Ez pedig azt jelenti, hogy 1 mól anyagban 3 mól C-atom van (12 g/mol).

Kijön valami a hidrogénre is, meg az oxigénre is. (Direkt nem számolom ki, mert kérted, hogy csak séma kéne.) Ha ezek megvannak, akkor értelemszerűen ezek az arányok egy molekulán belül is, vagyis megvan egy képlet. Onnantól pedig már a szerves kémiai ismereteid alapján felrajzolod a szerkezeti képletét, és megadod a neveit :)

2011. ápr. 17. 14:38
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, tudom hogy csak a sémát kértem de mégis le tudnád nekem írni a megoldást? Előre is köszi. :)
2011. ápr. 17. 15:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Akkor még kiszámolod a hidrogént és az oxigént is ugyanígy:

5,56% H => 0,0556*72 = 4 gramm H 1 mólban => 1 mól anyagban 4 mól H-atom (1 g/mol)

28,07% O => 0,2807*72 = 20,21 gramm O 1 mólban. Ez elég érdekes adat, mert így nem jön ki egész mólra (16 g/mol). Azért is érdekes, mert a százalékok összege sem 100. Szóval szerintem az oxigénnek 44,44%-nak kellene lennie, mert akkor 0,4444*72 = 32 gramm O van 1 mólban, és azzal kijön, hogy 1 mól anyagban 2 mól O-atom van.

Vagyis ez jött ki: C3H4O2

2011. ápr. 18. 00:30