Egy folyékony szerves anyagban a jód barna szinnel oldódik. A kérdéses anyag 52,2 tömeg % szenet és 13,1 tömeg % hidrogént tartalmaz; a moláris tömege 46 g/mol. Mi az összegképlete?

Légyszi segítsetek!
2010. jan. 2. 18:52
 1/4 anonim ***** válasza:
etil alkohol,c2h6o
2010. jan. 2. 19:18
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy kicsit bővebb magyarázat: A jód az oxigén tartalmú szerves vegyületekben oldódik barna színnel. Tehát feltételezhető, hogy a fennmaradó 34,7% (100%-52,2%-13,1%) az oxigén. Ezután a tömegarányokat (52,2; 13,1; 34,7) leosztod az elemek moláris tömegével:

52,2/12=4,35

13,1/1=13,1

34,7/16=2,17

Ezután az ígykapott mólarányokból hozun ki egy értelmes vegyületet. Célszerű leosztani a legkisebb számmal. Így ezt kapjuk

C: 4,35/2,17=~2

H: 13,1/2,17=~6

O: 2,7/2,7=1

Tehát a keresett vegyület képlete C2H6O-ami etanol v. metil-metil éter is lehet. :D

2010. jan. 2. 19:52
 3/4 anonim ***** válasza:
Jaj ez lemaradt csak C2H6O az egyetlen lehetséges képlet, mert ismert az anyag moláris tömege (46 g/mol), tehát a C4H10O2 képletű butándial nem jöhet szóba mivel moláristömege (90 g/mol)jóval nagyobb, bár a tömeg arányuk megegyezik.
2010. jan. 2. 20:03
 4/4 A kérdező kommentje:
Minden tiszteletem azoké akik képesek ezeket kiszámolni! Köszönöm szépen, magamtól sosem lennék rá képes:)!!
2010. jan. 3. 17:14