Valaki segít matekból? Adjuk meg annak az egyenlő szárú háromszögnek a területét, amelynek szára b hosszúságú, szárszöge 120°.

Igazából azt nem értem, hogy minek van az a 120°...

2014. márc. 4. 17:20
 1/3 anonim ***** válasza:
b^2*sin(120°)/2=b^2*gyök(3)/4.
2014. márc. 4. 17:25
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, de ilyen sinusos dolgot még nem tanultunk..
2014. márc. 5. 07:18
 3/3 anonim ***** válasza:

Először fel kell használnunk azt a tételt, mely szerint a háromszög belső szögeinek összege 180°. A három szögből 1 adott, és mivel egyenlő szárú a háromszög, ezért a másik két szög ugyanakkora, legyenek ß-k, ekkor felírható a következő egyenlet:


120°+ß+ß=180°, egyenletrendezés után ß=30°.


Húzzuk be az alaphoz tartozó magasságot, ekkor két derékszögű háromszögre bontottuk a háromszöget. Mivel egyenlő szárú háromszögnél az alaphoz tartozó magasság felezi a szöget, ezért 2 olyan derékszögű háromszöget kapunk, ahol az egyik hegyesszög 30°-os, a másik 60°-os.


Most jön a furfang!


Ragasszuk össze ezt a két háromszöget úgy, hogy a 30°-os szögek egymás mellé kerüljenek. Így kapunk egy olyan háromszöget, ahol az egyik szög 60°-os, a másik szög 60°-os, a ragasztásnál pedig 30°+30°=60°-os szög keletkezik. Mivel minden szöge ugyanolyan nagyságú, ezért ez a háromszög szabályos, ami azt jelenti, hogy minden oldala egyenlő.


Ennek a háromszögnek pedig már gyerekjáték meghatározni a területét. Mivel az elvágott részeket csak eltoltuk (illetve helybenhagytuk), területi változás nem történt, így az újonnan konstruált háromszög területe megegyezik az eredeti háromszög területével (ugyanez a kerületről nem feltétlenül mondható el).

2014. márc. 5. 13:07