A logaritmus alapszámban miért nem szerepelhet 1?

2014. márc. 4. 16:00
 1/2 anonim ***** válasza:

kicsit gondolkodj mit jelent a logaritmus aztan rajossz.


mert nem ertelmezheto, akarcsak a nullaval valo osztas.


log1x azt jelentene hogy a szam, amire 1-et emelni kell, hogy x-et kapj. Ilyen szam meg nincs, mert 1-et akarhanyadikra emeled 1-et kapsz. log1 1 eseten meg epphogy barmi lehetne (mint a 0/0).

2014. márc. 4. 16:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Definíció szerint a^(log(a)[b])=b.


Na most, ha a=1, akkor 1^(log(1)[b])=b, de mivel 1 minden hatványa 1, ezért ez az egyenlet csak akkor értelmezhető, ha b=1. Ha viszont b=1, akkor 1^(log(1)[1])=1-et kapjuk, de mivel 1 minden hatványa 1, ezért log(1)[1] értéke tetszőleges lehet.


Tehát két lehetőségünk van:


vagy b≠1, ekkor az egyenletnek nincs megoldása,


vagy b=1, ekkor pedig az egyenletnek minden szám megoldása lesz.


Ilyen szélsőségekre pedig nem tudjuk jól definiálni a logaritmust, ezért mondjuk azt, hogy a logaritmus alapja nem lehet 1.

2014. márc. 4. 16:11