Miért lehet elhagyni egyenletnél pl. logaritmikusnál a logaritmus jelet mindkét oldalról, ha megegyezik mert a log fv szigorú és monoton?
Mert a szigorúan monoton függvények egy y értéket csak egy helyen ( egy x értéknél) vesznek fel. Tehát csak úgy egyenlők, ha a logaritmus alatti mennyiségek megegyeznek.
Gondolj egy parabolása: két x-nek is ugyanannyi az y értéke, vagy egy szinusz érték végtelen sok függvényhez tartozhat. (periódus) Ezeknél a függvényértékek egyenlőségéből messze nem következik, hogy a függvény alatti mennyiség is megegyezne!
Egy elírás az első válaszban: "végtelen sok függvényhez".
Helyesen "végtelen sokféle szöghöz"
Jól mondja az előző.
A logaritmus fv. egyértékű, ebből szükségszerűen következik, hogy az argumentumoknak is egyenlőknek kell lenniük.
Tehát egyetlen egy, egyértelmű megoldás létezik.
Parabola esetén is elhagyható, azzal a kiegészítéssel, hogy a parabolát "elvágjuk" két külön fv.-re, melyek külön-külön már szigorúan monotonak.
Ebből az következik, hogy 2 db. egyértelmű megoldás van.
A sin fv.- esetén is elhagyható, mégpedig háromféle lehetőséggel:
1. Az argumentumok egyenlőségében valamelyik oldalra egy periodikusságra jellemző eltolási tagok írunk, ezzel biztosítva, hogy minden helyes megoldást megkapjunk. Itt ugyanis végtelen számú megoldás létezik.
2. Bizonyos megkötéseket teszünk, azaz a fv. értelmezési tartományát valamely intervallumra korlátozzuk, célszerűen úgy hogy az adott intervallumban a fv. már szigorúan monoton.
3. Az 1. és 2. lehetőség kombinációja. Ebben az esetben véges számú megoldás létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!