Oldja meg az 1+4^x-1/4^x=17/2^x+3 egyenletet! Hogyan?

2014. márc. 1. 18:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Figyeld a kezemet, mert csalok :D


4^x=(2^2)^x

Hatványozás azonossága miatt (2^2)^x=2^(2x)

Ugyanazon hatványazonosság miatt 2^(2x)=(2^x)^2


Ha 2^x=k helyettesítést használjuk, akkor


1+k^2-1/k^2=17/k+3 Egyenletet kapjuk, ami egyenletrendezés után negyedfokú lesz, de másodfokúra visszavezethető az k^2=l helyettesítéssl. Ha megvan l értéke, akkor visszafejtéssel megkapjuk k értékét, amiből x értéke kiszámolható.

2014. márc. 1. 19:33
 2/6 anonim ***** válasza:

1+k^2-1/k^2=17/k+3

Igen idáig én is eljutottam de sajnos ez nem másodfokúra visszavezethető lesz

gondolj bele k^2=a k=gyöka

1+a-1/a=17/gyöka+3

na innen nem tudok tovább lépni.

2014. márc. 1. 19:43
 3/6 anonim ***** válasza:

A 2^x=a helyettesítéssel a wolfram ezt adja

[link]

2014. márc. 1. 19:46
 4/6 A kérdező kommentje:
Hú! Hát én azt gondoltam exponenciális egyenlet lesz???!
2014. márc. 2. 13:24
 5/6 anonim ***** válasza:
Miután kiszámoltad az l értékét, amiből a k-t, akkor az lesz belőle :)
2014. márc. 2. 14:19
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat!!!
2014. márc. 2. 15:26