2 feladat komplex számokkal?


1.Adjuk meg kanonikus alakban azokat a komplex számokat, amelyeknek egyik

négyzetgyöke és ötödik gyöke azonos!

2.Mikor lehet E és E + 1 is egységgyök?


Ha mást nem is, annyit megmondana valaki,hogy az elsőben kanonikus vagy trigonometrikus alakban érdemes számolni?

A 2-esnél ötletem se nagyon van.


2014. febr. 22. 13:12
 1/5 anonim ***** válasza:
2. feladatnál tudnod kellene, hogy az egységgyökök mind rajta vannak az egység sugarú körön. Tehát |E|=|E+1|=1 esetén lesz E és E+1 egységgyök. Sz. Gy.
2014. febr. 23. 08:15
 2/5 anonim ***** válasza:

1 feladatról. Értelmezésem szerint az egyik négyzetgyök megegyezését kívánják a valahányadik ötödik gyökkel. Az egyikből kettő van, a másikból öt darab. Ha ránézel az n-edik gyök exponenciális alakjára, szerepel a R^(1/n) alak ahol R az adott komplex szám abszolút értéke. Tehát R^(1/2)=R^(1/5), de ez csak R=1 és R=0 esetén igaz. z=0 és z=1 megoldások szóba jöhetnek. Tovább keresgélve az egységgyökök között rájöhetsz, hogy nincs több megoldás.

Tehát a megoldás kanonikus alakjai z1=0+oi és z2=1+0i.

Sz. Gy.

2014. febr. 23. 09:41
 3/5 anonim ***** válasza:

"Tovább keresgélve az egységgyökök között rájöhetsz, hogy nincs több megoldás." Sajnos hamis az állítás, mert 2x5 azaz 10 darab egyenletet kell vizsgálni a fázisszögekre.


Bevezetve r(fi, k, n) := e^(i(fi/n + 2·k·pi/n)) jelölést, ellenpéldaként vizsgálva z=-1/2+gyök(3)i/2 komplex számot adódik,

hogy r(2*pi/3, 1,2)=r(2*pi/3, 3,5)=-1/2-gyök(3)i/2, vagyis a második négyzetgyök és a harmadik ötödik gyök azonos.


Ezt a 10 egyenletet kellene hatékonyabban és nem egyenként megvizsgálni, hogy a kérdésre pontos választ tudjunk adni. Sz. Gy.

2014. febr. 23. 11:03
 4/5 anonim ***** válasza:
1. feladat megoldásának befejezése. Vagyis megoldandó a C komplex számsíkon a z^(1/2)=z^(1/5) egyenlet. Ezzel ekvivalens z^5=z^2 <==> z^2(z^3-1)=0 egyenlet, amelynek 4 megoldása van. A már említett z1=0 és z2=1, továbbá z3=-1/2-gyök(3)i/2 és z4=-1/2+gyök(3)i/2. z3-nak 4*pi/3, míg z4-nek 2*pi/3 a fázisszöge. A kétszer két sorozatot elkészítve megtalálható az azonosság. A már bevezetett jelöléssel r(4·pi/3, 0, 2)=r(4·pi/3, 1, 5)=z4, továbbá r(2·pi/3, 1, 2)=r(2·pi/3, 3, 5)=z3. z3 és z4 egymásnak konjugáltja, továbbá a harmadik egységgyökök adják a megoldást. Sz. Gy.
2014. febr. 23. 12:59
 5/5 anonim ***** válasza:

2. feladat megoldása. Egységgyökök ilyen alakúak: cos(2k*pi/n)+i*sin(2k*pi/n). Léteznie kell <n,p,q> egészekből álló számhármas, hogy

cos(2p*pi/n)-cos(2q*pi/n)=1. (Egyik a bal oldali félkörön a másik a jobb oldali félkörön van.)Például n=6 p=1 q=2 esetén

COS(2·1·pi/6)-COS(2·2·pi/6)=1/2+1/2=1. Sz. Gy.

2014. febr. 23. 13:41