Fizika 9. osztály? Kidolgozná nekem valaki? - Egy 50 kg tömegű ládát 100 N nagyságú erővel húzunk a padlón, de az nem mozdul. Mekkora a tapadási súrlódási erő? Ezt a ládát 200 N nagyságú erőhatás mozdítja meg. Mekkora a tapadási súrlódási együttható?

2014. febr. 7. 21:06
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A tapadási súrlódás a normál erőből származtatható, ami ez esetben pont a gravitációs abszolút értéke, tehát ~500 N.

Tudjuk, hogy 200 N mozdítja meg, itt van maximuma a tapadási súrlódásnak, tehát 200=u*500, így u=2/5=0.4 .

Az első kérdésre meg az a válasz, hogy 100 N. Ez teljes független a test tömegétől, elegendő azt tudni, hogy a test nem mozdul 100 N hatására. Ugye a tapadási súrlódási erő mindig akkora, mint az erő amit alkalmazunk. Amit a számokból ki szoktunk számolni az a maximuma, de ezzel a súrlódási erő mindig kisebb, egyenlő lehet. Ha nem így lenne, akkor ebben az esetben 0.4*500=200N, tehát ha te 100N-nal húzod magad fele a ládát, akkor 100/50=2m/s^2 gyorsulással elindulna a másik irányba, milyen butaság lenne ez, ugye?

2014. febr. 7. 21:15