Egy 2 m hosszú és 1 m magas lejtő tetejéről 2 kg tömegű test csúszik le. Mekkora sebességgel érkezik a lejtő aljához, ha a, a súrlódás elhanyagolható? B, a súrlódási együttható 0,2?


Hogyan kell megoldani?


Köszönöm szépen


2013. okt. 11. 20:39
 1/10 anonim ***** válasza:
Hú ezt többféle képpen is meg lehet csinálni, ráadásul az előbb már majdnem készen voltam az egyik megoldással, és bezárult az ablak, de annyit elmondok, hogy a lejtőszöget kell kiszámolni "visszafele-tangenssel" ami a számológépen a tan-1 és a magasság/hosszúság-ot kell visszatangensezni vagyis tan-1 1/2=26,565° Ennek a szögnek a szinusza fogja megadni, hogy a testre ható nehézségi erőnek mekkora komponense párhuzamos a lejtő irányával (ez fogja gyorsítani a testet), illetve ennek a koszinusza adja meg a lejtőre merőleges komponenst, ami a B részben a nyomóerő lesz, és a súrlódáshoz kell majd. Hogy mekkora sebességgel ér el a lejtő aljára az pedig a gyorsulásból és az út hosszából adódik. (A lejtő hossza pitagorasz tétellel számolható ki, mert oldalról nézve ez egy derékszögő háromszög.) Az s=a/2*t^2 képletet kell először t-re átrendezve kiszámolni, hogy mennyi idő alatt ér le a test. Ez t=gyökalatt(2s/a) lesz, és ezt kell a gyorsulással megszorozni a végsebesség kiszámításához, vagyis vt=a*t. A súrlódás ugye nyomóerő*súrlódási együttható, és a gyorsulás meg az eredő erőből számolható az a=F/m képlettel, és az eredő erő a B feladatban az a lejtőre merőleges komponene a nehézségi erőnek mínusz a súrlódási erő lesz. Ebből így már meg tudod csinálni, vagy vezessem is le az egészet?
2013. okt. 11. 21:16
 2/10 anonim ***** válasza:

A/

sin alfa = 1/2, cos alfa = (gyök3)/2

A testre ható mg nehézségi erőt felbontjuk a lejtővel párhuzamos mg*sin alfa = 10 N, és a lejtőre merőleges mg*cos alfa = 3,09 N erőkre. A párhuzamos összetevő gyorsítja a testet, a merőleges pedig a lejtőre merőleges nyomóerő.

a = (mg* sin alfa)/m = 5 m/s^2

s = a*t^2/2 --> t = gyök(2s/a) = gyök(4/5) s

v = a*t = 4,47 m/s


B/

Fs = mű*mg*cos alfa = 0,618 N

Szumma F = m*g sin alfa - Fs = 9,382 N


a = Szumma F/m = 4,691 m/s^2

s = a*t^2/2 --> t = gyök(2s/a) = 0,923 s

v = a*t = 4,33 m/s


-KA-

2013. okt. 11. 21:22
 3/10 A kérdező kommentje:

Levezetnéd kérlek az egészet?

A szinusz koszinusz tételt még nem tanultuk.

2013. okt. 12. 14:31
 4/10 anonim ***** válasza:
60%

Megoldottam Neked sin/cos nélkül, hasonlósággal. Le is rajzoltam (nagy meló volt!), belinkelem:


[link]


-KA-

2013. okt. 12. 15:24
 5/10 anonim ***** válasza:
60%
Első vagyok. Számomra nem volt teljesen egyértelmű a feladat, mert én a lejtő hosszának a vízszintes irányt vettem, de lehet, hogy úgy a jó, ahogy a többiek írták, és az a háromszög átfogója. Nézd meg az előző levezetéseket, jókat írtak.
2013. okt. 12. 17:26
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettetek.
2013. okt. 15. 17:00
 7/10 anonim ***** válasza:
ez a lejtő esetében használatos surolódási erő kiszámítási képlet hol található a fv táblázatban a sinusszal?
2014. jan. 3. 16:07
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Általánosságban a súrlódási erő az a súrlódási együttható (ami lehet tapadási vagy csúszási) és a nyomóerő szorzata:


Fs=μ*Fny


A nyomóerő a lejtő esetében pedig: Fny=m*g*cosα

ahol α a lejtőszög.

És ha ezt beleírjuk a súrlódási erő képletébe, akkor ezt kapjuk: Fs=μ*m*g*cosα


A tapadási és a csúszási súrlódást is így kell kiszámolni, csak a súrlódási együttható helyére kell más értéket behelyettesíteni: tapadási súrlódás esetén értelemszerűen a tapadási súrlódási együtthatót, csúszási súrlódás esetén meg a csúszási súrlódási együtthatót, ami kisebb szokott lenni a tapadásinél, de ezt úgyis majd megadják a feladatban.

2014. jan. 4. 02:27
 9/10 anonim ***** válasza:

Ez egy 9.-es feladat az "Energiaváltozás munkavégzés közben" témakörben, tehát itt más megközelítésben kellene megoldani (sin és cos nélkül).


A)

A lejtő tetején a test helyzeti energiája:

Eh = m * g * h = 2kg * 10m/s^2 * 1m = 20J

Mozgási energiája: 0J


Mire leér a lejtő aljára, a helyzeti energia mozgási energiává "alakul", vagyis az Em = 20J

Mivel Em = 0.5m * v^2

20J = 1kg * v^2, amiből v = √20 = 4.47 m/s


B)

Az út vízszintes (földfelszínnel párhuzamos) hosszát egyszerű Pithagorasz-tétellel kiszámolhatjuk: 1^2 + x^2 = 2^4

Ebből x = √3 = 1.732 (kb.)


Azt már tudjuk, hogy a lejtő tetején 20J a helyzeti energia, viszont most a súrlódás munkát végez, ami csökkenti a test energiáját. Mégpedig:

Fs = Fny * μ = 2kg * 10m/s^2 * 0.2 = 4N

A súrlódás munkája: Ws = Fs * s (és itt az "s" az előbb kiszámolt √3)

Ws = 4N * √3 m = 6.928 J


Tehát ennyivel csökken a lecsúszó test energiája, a többi tud mozgási energiává alakulni:

Em = 0.5m * v^2

20J - 6.928J = 1kg * v^2

v = √13.072 = 3.62m/s

2018. febr. 25. 14:20
 10/10 anonim ***** válasza:
A B) rész első sorának végén természetesen 2^2 lenne.
2018. febr. 25. 14:21