Hogyan hangzik a megoldás a következő fizika feladatra? (nem csak az elmélete, hanem a számítás leírása érdekel)

R=12,5 cm sugarú hengerpalást geometriai tengelye körül egyenletesen forog. Mekkora a henger fordulatszáma, ha a palást belsejében elhelyezett test nem csúszik le a falról? A test és a hengerpalást között fellépő nyugalmi súrlódás együttható 0,5.

#fizika #test #súrlódás #fordulatszám #hengerpalást #nyugalmi súrlódási együttható
2013. márc. 11. 19:12
 1/3 anonim ***** válasza:

A feladat megoldása úgy szép hogy ha először kiszámolod hogy mekkora az a fordulatszám szükséges ahhoz hogy a tetejéről ne essen le. Tehát a centripetális erőnek egyenlőnek kell lennie a test súlyerejével:



m*ω*ω*r=m*g


m kiesik


ω=2*PI*n -> n a fordulatszám


n a fordulatszám


Majd ezután megnézed hogy oldal helyzetben lecsúszik e:


ekkor a centripetális erőnek minimum akkorának kell lennie, hogy akkora súrlódási erőt tudjon fenntartani ami egyenlő a test súlyerejével.


m*g = μ*Fcp


behelyettesítve:


m*g = μ*m*ω*ω*r


m itt is kiesik és az ω=2*PI*n képletből n értéke számítható.

2013. márc. 17. 11:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Jav:

A feladat megoldása úgy szép hogy ha először kiszámolod hogy mekkora fordulatszám szükséges ahhoz, hogy a tetejéről ne essen le. Tehát a centripetális erőnek egyenlőnek kell lennie a test súlyerejével:

2013. márc. 17. 11:22
 3/3 A kérdező kommentje:
ugyanez számokkal hogy nézne ki ebben az esetben?
2013. márc. 26. 11:10