Hogy oldjam meg fizika házimat?


Egy 100 méter sugarú körpályán két kerékpáros versenyez.A verseny utolsó körét az egyik,akinek a sebessége 36km/h,3 másodpercel hamarabb kezdi meg mint a másik.Mekkora a szögsebességük külömbsége és a centripetális gyorsulásuk aránya,ha egyszerre érnek célba??Tegyük fel,hogy egyenletes halad mind a két versenyző!


és


mekkora a sebessége annak a földfelszín közelében keringő műholdnak amelyiknek centripetális gyorsulása éppen a nehézségi gyorsulással egyezne meg? Vajon mért nem esne le egy ilyen műhold? keress okokat amelyek miatt a valóságban csak magasabban keringhetnek a műholdak!


Tudom ez olyan mintha más csinálná meg helyettem..De átolvasnám a megoldást és segitene megértenem a feladatot


2014. febr. 5. 21:48
 1/3 bongolo ***** válasza:

r = 100 m

v₁ = 36 km/h = 10 m/s


T = 2rπ/v₁

Az első kerékpáros 3 másodperc alatt már kicsit (3v₁) halad. A második ekkor ér a starthoz. Utána mindkettő még T−3 másodpercig megy és egyszerre érnek célba, vagyis a második teljes kört megy T−3 alatt:

v₂ = 2rπ/(T−3)


Ezt eddig simán ki lehetett volna mindet számolni, de azt hiszem, nem kellenek a számszerű értékek.


A szögsebességek:                            (Tudjuk, hogy v = r·ω)

ω₁ = v₁/r = ... (ezt ki kell számolni)

ω₂ = v₂/r = 2π/(2rπ/v₁ − 3) = 2π·v₁/(2rπ − 3v₁) = v₁/(r − 3v₁/2π)

ω₂−ω₁ = ... ronda szám lesz


acp = v²/r

arányuk: v₁²/v₂² = ...

mégiscsak ki kellett számolni v₂-t.

2014. febr. 5. 22:57
 2/3 bongolo ***** válasza:

2)

Mármint úgy érti a feladat, hogy g=9,81 m/s²-tel egyezik meg az acp?

És hogy itt közvetlenül a fejünk felett repülne a műhold?

acp = v²/R = g

v = √(R·g) = √(6378·1000·9,81) = ...

Azért nem esne le, amiért a magasban is körpályán mennek a műholdak: a helyi nehézségi gyorsulás adja a centripetális gyorsulását, ami mindig a Föld középpontja felé mutat, és ez megegyezik a sebességéhez tartozó acp-vel, amitől aztán körpályán mozog a test (pont annyit zuhan, amennyit a sebessége miatt emelkedik).

És azért nem működne a dolog, mert a levegővel való súrlódás miatt állandóan veszítene a sebességéből a műhold.

2014. febr. 5. 23:16
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen, nem hittem volna hogsy jön válasz, felpontoztalak
2014. febr. 5. 23:24