Egy labdát 7m/s2 sebességgel elgurítunk,3 másodperc múlva megáll. Mekkora a gördülési surlódási erő?


Szóval eddig jutottam el:

v= 7m/s2

t= 3s

µg= ?

F= m*a

Fg= µg*m*g

F=Fg


Tudnátok segíteni, hogyan kellene folytatnom?



2014. febr. 5. 15:39
 1/4 anonim ***** válasza:
Rosszul kezdted. m/s2 az nem a sebesség mértékegysége, hanem a gyorsulásé, amely ez esetben negatív.
2014. febr. 5. 15:46
 2/4 A kérdező kommentje:

Szóval akkor:

a= 7m/s2

t= 3s

µg= ?

F= m*a

Fg= µg*m*g

F=Fg

v=a*t=7m/s2*3s=21m/s


Még most is akármerre indulok, akkor is az m kell, amit nem tudok... :(

2014. febr. 5. 16:03
 3/4 bongolo ***** válasza:

Szerintem 7 m/s a megadott adat, nem m/s². Gyorsulással nem lehet elgurítani a labdát, sebesség az.


v = 7 m/s

E = 1/2·m·v²       (nem baj, hogy nem tudod az m-et, egyelőre csak bízzunk benne, hogy kiesik majd.)


a = v/t = 7/3 m/s²

s = 1/2·a·t² = ...              (ekkora út után áll meg, ennyi úton át hat rá az Fg)

W = Fg·s = µ·m·g·s       (a súrlódási erő munkája, ez megegyezik a kezdeti mozgási energiával)


µ·m·g·s = 1/2·m·v²

tényleg kiesik az m!!!

µ = v²/(2gs) = ...

2014. febr. 5. 19:09
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :)
2014. febr. 5. 20:10