Számtani sorozat. Hogyan? Többi lent.


Adott a feladat : S10 = 13,S20= -34 (összege)

Adja meg az a1 ,a10 tagokat.

Hogyan lehetne megoldani? Képleteket tudom,de valahogy nem jön össze.. :/

Segítséget köszönöm.



2014. febr. 2. 02:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyenletrendszerben kell felírnunk:


S10=(2*a1+9d)/2=13

S20=(2*a1+19d)/2=-34


Mindkettőt szorozzuk 2-vel:


2a1+9d=26

2a1+19d=-68


A két egyenletet kivonva egymásból


10d=94, innen d=9,4. Visszaírva az egyik egyenletbe:


2a1+9*9,4=13

2a1+84,6=13

2a1=-71,6

a1=-35,8


Ebből már kiszámolható a10 is: a10=-35,8+9*9,4=-35,8+84,6=48,8.

2014. febr. 2. 03:10
 2/3 anonim válasza:

S10 = 13

S20 = -34



##1.##

S10={[2a1+(10-1)*d]*10}:2 /*2

2*13 = (2a1+9*d)*10

26 = 20a1+90d /-90d

26-90d = 20a1 /:20

a1 = (26-90d):20


##2.##

S20={[2a1+(20-1)*d]*20}:2 /*2

-34*2 = (2a1+19*d)*20

-68 = 40a1+380d


##3.##

-68 = 40*[(26-90d):20]+380d /-380d

-68-380d = 40*[(26-90d):20] /:40

(-68-380d) : 40 = (26-90d):20 /*20

(-68-380d) : 2 = 26-90d /*2

-68-380d = 52 - 180d /+380d

-68 = 52+200d /-52

-120 = 200d

d = -0,6


##4.##-> !!!!!

a1 = (26-90d):20

a1 = (26-90*-0,6):20

a1 = (26+54):20

a1 = 4


##5.##-> !!!!!

a10 = a1+9*d

a10 = 4+9*-0,6

a10 = -1,4


De már megyek alduni. Mert felrobban a fejem.

2014. febr. 2. 04:02
 3/3 A kérdező kommentje:

Pontoztam,nektek.

Mivel ez a feladat szerepel egy PDF-ben amit tanulok. Ott megvoltak adva a megoldások,viszont én magam akartam kiszámolni,onnan ellenőrizve a 2. válaszoló megoldása helyes.

2014. febr. 3. 02:03