2cos (x) +4sin (2x) =ctg (x) Hogyan lehet ezt a feladatot megoldani?


2cos(x)sin(x)+8sin^2(x)cos(x)=cos(x)-ig meg tudom oldani.

Ha itt beosztok cos(x)-szel, akkor sin(x)-re egy másodfokú egyenletet kapok, de mivel cos(x) lehet egyenlő nullával, gyököt vesztek.

Hogyan kell megoldani ezt a feladatot úgy hogy ne veszítsek gyököket? Én arra gondoltam hogy megvizsgálom cos(x)=0-val külön a feladatot. Jó megoldást kapok így? Van ettől jobb módszer?

(a tanárunk azt írta a feladatom mellé hogy kiemelés, de nem tudom hogy mit kezdjek ezzel.)



2014. febr. 1. 17:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Tehát:


2cos(x)+4sin(2x)=cos(x)/sin(x) /sin(2x)=2*sin(x)*cos(x)

2cos(x)*sin(x)+8sin^2(x)*cos(c)=cos(x), tehát eddig jó.


Most jön a csavar: vonjunk ki cos(x)-et:


2cos(x)*sin(x)+8sin^2(x)*cos(c)-cos(x)=0 /kiemelünk cos(x)-et

cos(x)*(2sin(x)+8sin^2(x)-1)=0


A bal oldalon egy szorzat van, és a szorzat értéke akkor 0, ha legalább egyik tényezője 0, így


vagy cos(x)=0,


vagy 8sin^2(x)+2sin(x)-1=0


Ezt a két egyenletet kell megoldani, megoldásaik megoldásai lesznek az eredeti egyenletnek is.

2014. febr. 1. 18:42
 2/2 anonim válasza:

Igen... kiemeléssel kell megoldani.. :)

[link]

De ha érdekel, nézd meg.. nagyon szép függvény egyébként: [link]

2014. febr. 1. 19:02