Sürgős! Hogyan lehet megoldani az alábbi fizika feladatot? (Mozgások és erő)


1. Mekkora tömegű testet emelhetünk fel függőlegesen felfelé 2 m/s(négyzet) gyrosulással, olyan kötéllel, amely 100 N erő hatására elszakad?


2. Mekkora az emelődaru kötelében fellépő húzóerő egy 100 kg tömegű gépalkatrész süllyesztésekor, illetve emelésekor, ha a gyorsulás mindkét esetben 2 m/s(négyzet)? A kötél és a végén lévő horogszerkezet súlya elhanyagolható.


Köszönöm!



2014. jan. 28. 17:14
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

Ha áll a test, akkor a kötélben fellépő tartóerő megegyezik a test súlyával.

Ha a test gyorsul, akkor:

  F = m·a

Ez az erő hozzáadódik a súlyhoz a húzóerőnél akkor, ha felfelé gyorsul a test (mert nem csak tartani kell, hanem gyorsítani is felfelé), illetve levonódik belőle, ha lefelé gyorsul a test.


1)

100 N = m·2 m/s² + m·g = m·(g+2) = m·12 m/s²

m = 100/12 kg = 8,33 kg


2)

m = 100 kg

F = m·g + m·a = m·(g+a)

Emeléskor:

F = m·12 m/s² = 1200 N

Süllyesztéskor:

F = m·(g-a) = m·8 m/s² = 800 N

2014. jan. 29. 00:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Sokat segítettél!:)
2014. jan. 30. 13:54