Ki tudna segíteni, megoldani ezt a egy fizika házi feladatot? Hétfőre kellene!


Egy vonat két szomszédos állomás közötti távolságot 117.4 perc alatt teszi meg. Mekkora a sebessége km/h-ban mérve a nyílt pályán, ha tudjuk, hogy 15 perc alatt gyorsul fel és 10 perc alatt lassul le a nyílt pálya és az állomások között, valamint a két állomás távolsága 61.6 km?


Előre is köszönöm annak, aki segít : )


2014. jan. 25. 12:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem hiányzik valami adat?
2014. jan. 25. 12:57
 2/4 A kérdező kommentje:

Nem, ennyi adat van megadva.

Találtam egy ilyet: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife.. Segítenél ezzel levezetni? Neked mennyi jön ki?:)

2014. jan. 25. 13:11
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem nem.


Legyen t1 az az idő, még gyorsít, t2, amíg nyílt pályán halad, t3, amíg lassít, T az összes idő, s1, s2, s3, S pedig az ezen idők alatt megtett út. v a haladási sebesség a nyílt pályán, a1 a gyorsulása, a3 (< 0) a lassulása.


(1) t1 + t2 + t3 = T,

(2) s1 + s2 + s3 = S,

(3) s1 = a1/2*t1^2,

(4) v = a1*t1,

(5) s2 = t2*v,

(6) s3 = a3/2*t3^2 + v*t3,

(7) v = a3*t3.


Adottak T = 117.4 min, t1 = 15 min, t3 = 10 min, S = 61.6 km.

Ismeretlenek: t2, s1, s2, s3, a1, v, a3 (összesen 7 darab).


Szerintem ez az egyenletrendszer megoldható, írjátok be Wolframalphába, ha nem hiszitek.

2014. jan. 25. 13:11
 4/4 anonim ***** válasza:

*A (7)-es egyenletet elrontottam, oda kell még egy -1-es szorzó, mert a3-at negatívnak választottam.

Helyesen

(7) -v = a3*t3.


Mivel az előbb hülyeséget írtam, ezért most kivételesen megoldom nektek.


(1)-ből fejezzük ki t2-t; majd s1, s2, s3-at helyettesítsük, valamint t2-t is helyettesítsük (2)-be.


(2b) a1/2*t1^2 + v*(T - t1 - t3) + v*t3 + a3/2*t3^2 = S.


(4)-ből és (7)-ből fejezzük ki a1-et és a3-at, majd helyettesítsük őket (2b)-be:

(2c) v/t1/2*t1^2 + v*(T - t1 - t3) + v*t3 - v/t3/2*t3^2 = S,

(2c) v*(t1/2 + T - t1 - t3 + t3 - t3/2) = S,


v = S/(T - t1/2 - t3/2) = … // Tessék helyettesíteni.

2014. jan. 25. 13:24