Hogy kell ezt megoldani ( fizika: ) )?


Egy gépkocsi sebessége 5s alatt 15 m/s-ról egyenletesen 25 m/s növekedik.

1. Mekkora a gyorsulása?

2. Milyen irányú a felvonófülke gyorsulása, hs:

a. A felvonó a földszinttől az első emelet felé indul?

b. A felvonó megérkezik az első emeletre?

c. A felvonó az első emeletről a földszint fele indul?

d. A felvonó megérkezik a földszintre?



2014. jan. 21. 16:26
 1/3 anonim ***** válasza:

1.

2 m/s^2.


2.

a) Felfele.

b) Lefele.

c) Lefele.

d) Felfele.

2014. jan. 21. 17:25
 2/3 A kérdező kommentje:
esetleg le tudnátok vezetni?
2014. jan. 22. 07:07
 3/3 anonim ***** válasza:

A levezetés szóról szóra benne van a tankönyvedben is… Szóval elég felesleges dolognak érzem.


1. Definíció szerint a gyorsulás a sebesség megváltozásának és a közben eltelt időnek a hányadosa. A gépkocsi sebessége 15 m/s-ról 25 m/s-re nőtt. Mennyit változott?…


(25 m/s) - (15 m/s) = 10 m/s-ot, jól gondoltad. Akkor ezt még el kell osztani a közben eltelt idővel. Mennyi idő telt el, még így változott a sebesség?…


5 s, helyes. Mi lesz a sebességváltozás és a közben eltelt idő hányadosa?…


(10 m/s)/(5 s). Na most az osztás. Kiírom a szorzásokat is a számok és a betűk közé:

(10*m/s)/(5*s).

A zárójeleket fel lehet bontani, biztos tanultad 5.-ben matekból, hogy (ha csak szorzás és osztás van) úgy kell csinálni, hogy ami szorzás után van, azt elhagyhatjuk egyszerűen, de ami osztás után van, abban fel kell cserélni az szorzást és az osztást, azaz 5*s-ből 5/s lesz:

10*m/s/5/s.

Most ebben a számokat és betűket pakolgathatjuk, ahogy tetszik, csak arra kell figyelni, hogy vigyék a műveletüket is, azaz a s-ek csak úgy mozoghatnak, hogy viszik a / jelet is (/s) alakban, az m csak a *-gal mozoghat az 5-ös csak a /-rel, és a 10-es elé szintén csillagot kell érteni. Szóval rendezzük át:

10/5*m/s/s.

Az utolsó két tényezőt tegyük zárójelbe. Mivel osztás áll előttük, ezért a köztük levő jelet meg kell fordítani:

10/5*m/(s*s) = 10/5*m/(s^2).

Na most azt már 2.-ban tanultad, hogy 10/5 = 2. Ha nem, akkor hagyjad a fenébe a fizikát… Másrészt meg a hatványozás, amit beírtam, magasabb rendű művelet a szorzásnál és osztásnál, ezért el lehet hagyni körüle a zárójelet, úgy is azt kell megcsinálni legelőször. Így a végeredmény

2*m/s^2.

A számok és a betűk közül elhagyva a szorzásjelet

2 m/s^2.


2. Nem tudom, hogy itt a szájbarágós matematika lenne jobb, vagy a valamivel próbáljam meg szemléltetni…


Elsőre: Merre gyorsul az autó, mikor elindulsz vele az oszlop felé? Az oszlop felé, vagy a másik irányba? És merre gyorsul, mikor rálépsz a fékre az oszlop előtt?

2014. jan. 22. 10:42