Valaki meg tudja oldani ezt a két feladatot? A megoldást tudom, de a levezetés sehogy sem megy. Szóval a kérdés az, hogy valaki levezetné nekem őket? (Moór Ágnes fizika példatár 838 ás 840)


838. A levegő mennyiség térfogata 25 Celsius fokon 6 köbcentiméter.

Mekkora a térfogata változatlan nyomásmérő (barométer)állás esetén, ha a hőmérséklet 8 Celsius fok?



840. 300 liter 27 Celsius fok hőmérsékletű 100 000 Pa nyomású gáz először állandó nyomáson 200 literrel tágul, másodszor állandó térfogaton a hőmérséklete 123 Celsius fokra emelkedik.

a) Mekkora a a gáz hőmérséklete az állandó nyomáson végbement állapotváltozásai végén?

b) Mekkora a a gáz nyomása az állandó térfogaton végbement állapotváltozás végén?


2014. jan. 5. 09:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Az egészet meg tudod oldani a (p1*V1)/T1=(p2*V2)/T2 képlettel, ahol logikusan ez egyes indexűek az kezdeti állapot értékei, a kettes indexűek meg a végállapot értékei... és a hőmérsékletet átváltod kelvinbe (°C+273,15)

838.:

(p nem változik és nincs is megadva, tehát elhagyjuk)

6/(25+273,15)=V2/(8+273,15) --> V2=5,66 cm^3

840.

a; (100 000*300)/(27+273,15)=(100000*500)/T2 -->

T2=500,25°K = 227,1°C

b; Én úgy értelmezem a feladatot, hogy nem egymás után meg végbe a két folyamat, tehát itt is az eredeti adatokból indulok...

(100 000*300)/(27+273,15)=(P2*300)/(123+273,15) -->

P2=131984 Pa

Remélem az nem baj, hogy a matematika részét nem részleteztem...

2014. jan. 5. 11:56
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :D
2014. jan. 5. 14:52