Derékszögű háromszög alapja 7.5 átgogója 9,8 cm mekkora a területe? A másik feladat : egyenlőszárú háromszög alapja 3,8 szára 5,6 cm mekkora a területe?2014. jan. 24. 10:31
1/1 anonim válasza:
1. Derékszögű háromszögre alkalmazhatjuk a Pitagorasz-tételt; ha az ismeretlen oldal b, akkor
b^2+7,5^2=9,8^2
b^2=56,25=96,04
b^2=39,79
b=~6,308.
Derékszögű háromszög területe a befogók szorzatának fele (mivel ez egy fél téglalap, és a téglalap területe a két, egy csúcsból induló él szorzata, és a háromszögben ez a két él a két befogó):
T=7,5*6,308/2=23,655cm^2.
2. Húzzuk be az alaphoz tartozó magasságot; ez a szakasz derékszöget zár be az alappal, és felezi azt. Ezzel kapunk két derékszögű háromszöget, ahol a befogók m és 3,8/2=1,9, az átfogó 5,6.
Ismét Pitagorasz-tételt használunk:
m^2+1,9^2=5,6^2
m^2=3,61=31,36
m^2=27,75
m=5,268cm.
Háromszög területe egyenlő az oldal és a hozzátartozó magasság szorzatának felével, tehát
T=5,268*3,8/2=10,0092cm^2.