Jó matekosok mi az y értéke? 10. o. gyökalatt 2y+6-gyökalatt 9-y=2

2014. jan. 23. 18:02
 1/7 anonim ***** válasza:

Kikötés: 9 - y >= 0, azaz y <= 9.


2*y + 6 - gyök(9 - y) = 2,

2*y + 4 = gyök(9 - y),

4*y^2 + 16*y + 16 = 9 - y,

4*y^2 + 17*y + 7 = 0,

y12 = (-17 pm gyök(289 - 112))/8 = -17/8 pm gyök(177).


A két gyököt kipróbálva csak az (gyök(177) - 17)/8 lesz megoldása az eredeti egyenletnek.

2014. jan. 23. 18:15
 2/7 A kérdező kommentje:
köszi!:)
2014. jan. 23. 18:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Kedves válaszoló! Nem ezt akarta kérdezni, hanem szerintem ezt:

sqrt(2y + 6) - sqrt(9 - y) = 2

2014. jan. 23. 18:26
 4/7 A kérdező kommentje:
igazad van 2-es mert miután elovastam a komit utána jöttem rá hogy olyan pm izét még nem.is tanultunk...
2014. jan. 23. 18:31
 5/7 anonim ***** válasza:

Kedves 18:26-os! Miért nem lehet rendesen leírni egy egyenletet?… Meg miért nem veszi észre a kérdező, hogy én másból indulok ki, mint amit kérdez?… Ha ennyire nem érdekli, akkor én kérek elnézést!


Kikötés: 2y + 6 >= 0, y >= -3; és 9-y >=0, y <= 9; azaz

-3 <= y <= 9.


gyök(2*y + 6) - gyök(9 - y) = 2,

gyök(2*y + 6) = 2 + gyök(9 - y),

2*y + 6 = 4 + 4*gyök(9 - y) + 9 - y,

3*y - 7 = 4*gyök(9 - y),

9*y^2 - 42*y + 49 = 16*9 - 16*y,

9*y^2 - 26*y - 95 = 0,

y12 = (26 pm gyök(676 + 3420))/18 = 13/9 pm 64/9,

azaz y1 = -19/9, y2 = 5.

Helyettesítve csak az y = 5 lesz megoldás.


Kérdező nem tanultatok másodfokú egyenlet megoldó képletet? A pm az a plusz-mínusz akar lenni, meg egy helyettesítés már menjen!.

2014. jan. 23. 18:46
 6/7 anonim ***** válasza:

#3 -as voltam, nem 2-es.

Ha te még nem tudod, hogy a megoldóképletben ± jel van, akkor nincs mit magyarázni. (Ezt írta a válaszoló pm -nek)

2014. jan. 23. 18:50
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat!:) mostmár rájöttem hogy pm plusz minusz akart lenni és bocsánat azért mert azt irtam rád hogy te vagy a kettes miközbe a hármas komentelő voltál
2014. jan. 23. 19:05