Hogyan kell elkezdeni ezt a 2 egyenlőtlenséget és egyenletrendszert?


[link]


[link]


2014. jan. 21. 18:19
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Először is, kikötést kell írnunk, mivel csak pozitív szám logaritmusa van értelmezve:


x^2-x>0 /kiemelünk x-et

x(x-1)>0


Kéttagú szorzat előjele akkor pozitív, ha mindkét tagjának előjele megegyezik. Ez akkor van, ha x>1 vagy x<0.


Írjuk át a jobb oldalt logaritmussá; ezt a j=log(m)[m^j] képlettel tudjuk megcsinálni. Esetünkben j=0 és m=5 (mivel azonos alapú logaritmus kell:


log(5)[x^2-x]≤log(5)[5^0]=log(5)[1]


A logaritmusfüggvény szigorúan monoton nő, ezért a logaritmus elhagyható, a reláció megmarad:


x^2-x≤1, ilyen egyenlőtlenséget pedig minden bizonnyal ár oldottatok meg.


2. Kikötések:


x+y>0

log(3)[x+y]>0, vagyis x+y>1 (erősebb, mint a fenti)

x>0

y>0


A fenti képletet használva az első egyenletből x+y=9-et kapjuk, vagyis y=9-x, amit beírjuk a második egyenletbe:


lg[x]+lg[9-x]=3*lg2


Az első és a harmadik logaritmusazonosságot használva


lg[x(9-x)]=lg8, a logaritmusfüggvény szigorúan monoton nő, ezért elhagyható a logaritmus:


x(9-x)=8, innen pedig már mennie kell.

2014. jan. 21. 18:39