Valaki segítene a matekban?


Egy derékszögű háromszögbe téglalapot írunk úgy, hogy a téglalap két szomszédos oldala egy-egy befogóra, egy további csúcsa pedig az átfogóra esik. Az átfogóra illeszkedő csúcs az átfogót 1:4 arányban osztja. Számítsuk ki a téglalap területét, ha a háromszög befogóinak hossza 16 cm és 30 cm. Hány különböző téglalap felel meg a feladat feltételeinek?


Tudom hogy a párhuzamos szelők tételét kell alkalmazni,csak azt nem tudom hogy hogyan valaki légyszives magyarázza el,sürgős lenne



2014. jan. 19. 13:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Pitagorasz-tételből kiszámoljuk az átfogót:


16^2+30^2=c^2

256+900=c^2

1156=c^2

34=c, tehát az átfogó 34cm hosszú.


Ezt a szakaszt akarjuk 1:4 arányban felosztani. Legyen a két rész x és 4x, ekkor x:(4x)=1:4 teljesül, így igaz az, hogy


x+4x=34

5x=34

x=6,8, tehát a rövidebbik rész 6,8cm, a hosszabbik 4*6,8=27,2cm hosszú.


Én így szoktam a párhuzamos szelők tételét használni:


-megállapítom a szögszárakat

-a két szögszár csúcsából el akarok jutni a szelő egyik pontjába két lépésben (csak a szakaszok mentén lépkedünk).

-a két szakaszt, amit bejártam, elosztom egymással (ahogy léptem; az elsőt osztom a másodikkal).

-most egy másik (az előzővel párhuzamos) szelő metszéspontjába akarok eljutni, de olyan útvonalon, ami az előzővel párhuzamos, ugyanúgy elosztom ezeket egymással.

-a tétel szerint ez a két hányados megegyezik.


Az egyik esetet megcsinálom, a másik talán az alapján meg fogod tudni oldani (2 lehetőség van a pont elhelyezéséhez):


Legyen a két szögszár a hosszabbik befogó és az átfogó, ennek a szelője merőleges a befogóra (mivel a téglalap egyik oldala). A befogó metszésébe jutunk most el két lépésben: elmegyünk az átfogó metszéséig, ekkor 6,8cm-t tettünk meg, utána a szelőn lépünk, ennek a hossza legyen d. A kettő hányadosa: 6,8/d.


A másik szelő a háromszög másik befogója lesz. Az előzővel párhuzamosan: jussunk el az átfogó másik végpontjába, ekkor 27,2cm-t teszünk meg, utána a befogó másik végpontjába lépünk, ekkor 16 cm-t teszünk meg. A kettő hányadosa: 27,2/16.


A tétel szerint a két hányados egyenlő: 6,8/d=27,2/16, egyenletrendezés után d=4cm.


Most szükségünk van a téglalap másik oldalára. Most a két szögszár az átfogó és a másik befogó lesz. Megint induljunk az átfogóból, és érkezzünk meg a befogó metszésébe. Az útvonal: 27,2cm-t, utána az f szakaszon lépünk, hányadosuk 27,2/f. Átfogó egyik végéből a másikba 34, majd a másik befogón 30 cm-t teszünk meg, hányadosuk 34/30. A kettő egyenlő:


27,2/f=34/30, egyenletrendezés: f=24.


Ezzel megvan a téglalap két oldala, így területe 4*24=96cm^2.

2014. jan. 19. 13:43
 2/4 A kérdező kommentje:

köszi a segítséget de valamit elrontottál mert a tanár megadta a végeredményt hogy minek kell kijönni és mindegyik területe elvileg 76,8cm2

de azért köszi a fáradozásodat

2014. jan. 19. 13:49
 3/4 anonim ***** válasza:

"A másik szelő a háromszög másik befogója lesz. Az előzővel párhuzamosan: jussunk el az átfogó másik végpontjába, ekkor 27,2cm-t teszünk meg, utána a befogó másik végpontjába lépünk, ekkor 16 cm-t teszünk meg. A kettő hányadosa: 27,2/16."


Itt a 27,2 helyett 34-nek kell(ene) lennie (ennyit tettünk meg ugyanis az átfogó egyik pontjából a másikba). Ekkor kijön a d=3,2, amire a megadott területet kapjuk (az f=24 már jó).

2014. jan. 19. 15:01
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi:)
2014. jan. 19. 15:40