Két azonos középpontú kör sugara 6 cm,ill. 8 cm.Milyen távolságra vana középpontból az a szelő,amelynek a két kör közé eső darabja 4-4 cm hosszú?2013. ápr. 2. 10:58
1/2 vurugya béla válasza:
Itt CD a keresett szelő, a kisebbik körrel való E metszéspontján halad át az AB átmérő. CD felezőpontja F, a kör középpontja K.
A húrtételt alkalmazom: egy ponton áthaladó húrok darabjainak szorzata állandó. Eszerint: AE*EB=DE*EC.
Számokkal: 2*14=DE*4. Ebből DE=7, azaz FE=1,5 cm. Innen már csak egy Pitagorasz kell FEK háromszögben, és megvan a keresett FE = 5,8094750193111253277688980996736 (cm).
2/2 vurugya béla válasza:
Az utolsó mondat helyesen:
Innen már csak egy Pitagorasz kell FEK háromszögben, és megvan a keresett FK = 5,8094750193111253277688980996736 (cm).