Egy kotelnek levagtak a ketharmad reszet es meg 7 metert. Igy a kilrnced reszenel 1 meterrel hosszabb darab maradt.

a.) Milyen hosszu volt a kotel?

b.) Mekkora darabot vagtak le a kotelbol?

c.) Mekkora a megmaradt kotel?


2013. aug. 23. 12:05
1 2
 1/11 doracell ***** válasza:

x a kötél eredeti hossza.

Ha levágnak 2/3-ot, akkor marad x/3

x/3-7=x/9+1

Innen megy egyedül?

2013. aug. 23. 12:17
 2/11 anonim ***** válasza:

Jelöljük a kötél hosszát x-el.

Felírhatjuk: x-(2/3*x+7)=1/9*x+1

Közös nevezőre hozunk. A közös nevező 9 lesz.

9x-6x-63=x+9

2x=72

x=36

a, Tehát a kötél 36 m hosszú volt.

b, 36*2/3+7=24+7=31 métert vágtak le a kötélből.

c, 36-31=5 méter a megmaradt kötél

2013. aug. 23. 12:18
 3/11 A kérdező kommentje:
Miert -7 ? Amugy igen, innen megy. Csak a miert -7.
2013. aug. 23. 12:20
 4/11 doracell ***** válasza:

Azért, mert az 1/3-ából még levágtak 7 métert.

Így lett az 1/9-énél 1 méterrel több.

2013. aug. 23. 12:23
 5/11 A kérdező kommentje:
Meg egy utso kerdes. Miert =vel irjuk fel?
2013. aug. 23. 12:24
 6/11 anonim ***** válasza:
Mert ez egy egyenlőség és nem egyenlőtlenség. :D
2013. aug. 23. 12:26
 7/11 doracell ***** válasza:

Mert miután az 1/3-ából levágod a 7 métert, x/3-7 métered lesz. Erről pedig megadták, hogy az eredeti hossz 1/9-énél 1 méterrel több. Vagyis egyenlő az x/9+1 méterrel.

Tiszta?

2013. aug. 23. 12:29
 8/11 A kérdező kommentje:
Hogy ez egyenlo az eredeti hossz 1/9 reszenel 1 m-rel hosszabb?
2013. aug. 23. 12:32
 9/11 A kérdező kommentje:
Marmint a megmardt resz egyenlo az eredi hossz 1/9+1 m rel?
2013. aug. 23. 12:34
 10/11 doracell ***** válasza:

Ez volt megadva az elején, nem?


Ezt írtad:

'Igy a kilrnced reszenel 1 meterrel hosszabb darab maradt.'


Ez x/9+1m, ahol x az eredeti hossz.

2013. aug. 23. 12:37
1 2