Hali!

90^3x75^4x36^2x8 : 180^x125^2=

Valaki légyszives oldja meg nekem, ha lehetséges, akkor a levezetését is írja le. Köszönöm szépen előre is!


2014. jan. 15. 18:28
 1/6 anonim ***** válasza:

Lemaradt valami:


"180^x"

2014. jan. 15. 18:35
 2/6 A kérdező kommentje:

90^3x75^4x36^2x8 : 180^5x125^2= 

Így a helyes elnézést.

2014. jan. 15. 18:48
 3/6 anonim ***** válasza:

X-től nem függő tagokat előrehozod.


Hozd mindet a^x alakra. (ugyebár a^bx = (a^b)^x, ahol a^b-t kitudod számolni.


Aztán használd fel, hogy a^x*b^x = (a*b)^x és hogy a^x : b^x = (a/b).

2014. jan. 15. 18:51
 4/6 A kérdező kommentje:

90^3*75^4*36^2*8 : 180^*125^2= 

És még egy hiba.. x-eket szorzásjelnek szántam, bocs az időd vesztegetéséért.Köszi azèrt.:/

2014. jan. 15. 19:05
 5/6 anonim ***** válasza:

Fel kell írni prímtényezős alakban; jobb oldalra írjuk az osztót, az osztott szám alá pedig a kettőnek a hányadosát:


90|2

45|3

15|3

5|5

1

Tehát 90=2*3^2*5


75|3

25|5

5|5

1

Tehát 75=3*5^2


36|2

18|2

9|3

3|3

1

Tehát 36=2^2*3^2


8|2

4|2

2|2

1

Tehát 8=2^3


180|2

90|, 90 pedig már volt, ezért 180=2*2*3^2*5=2^2*3^2*5


125|5

25|5

5|5

1

Tehát 125=5^3, ezeket a számokat átírjuk ebbe a szorzatalakba:


((2*3^2*5)^3*(3*5^2)^4*(2^2*3^2)^2*2^3):((2^2*3^2*5)^5*(5^3)^2)


A hatványozás azonosságai alapján hatványozásnál a kitevőket összeszorozzuk:


(2^3*3^6*5^3*3^4*5^8*2^4*3^4*2^3):(2^10*3^10*5^5*5^6)


Másik hatványozásazonosság alapján az azonos alapú hatványok szorzásánál a kitevőket összeadjuk:


(2^10*3^14*5^11):(2^10*3^10*5^11)


Ezt már tudjuk egyszerűsíteni; 2^10 és 5^11 kiesik, a számlálóból még lejön 3^10, összesen marad 3^4=3*3*3*3=81.

2014. jan. 15. 19:08
 6/6 A kérdező kommentje:
Aztamindenit... és tényleg.. Köszi!!
2014. jan. 15. 19:14