Matekhazi egyenletrendszer Help pls?


[link]


csak az A része


2013. dec. 8. 10:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem tudnád normálisan belinkelni, KÉREM SZÉPEN!
2013. dec. 8. 11:11
 2/10 A kérdező kommentje:
2013. dec. 8. 11:34
 3/10 anonim ***** válasza:

Szép feladat :)


Nézzük először a második egyenletet:


log(5)[64^x]*log(4)[125^y]=45 /azonosság: log(a)[b^k]=k*log(a)[b]

x*log(5)[64]*y*log(4)[125]=45 /ugyanaz az azonosság, csak visszafelé:

x*y*log(4)[125^log(5)[64]]=45


Most vizsgáljuk meg ezt: 125^log(5)[64]


Erről tudjuk, hogy =(5^3)^log(5)[64]

hatványozás azonosság: (a^k)^n=a^(k*n) miatt =5^(3*log(5)[64])

az első azonosság miatt =5^(log(5)[64^3])

definíció szerint =64^3,

tehát log(4)[125^log(5)[64]]=log(4)[64^3], ezt pedig már ki tudjuk számolni; log(4)[4^9]=9, tehát


x*y*9=45, amire x*y=5, ennyi egyenlőre elég. Írjuk be az első egyenletbe:


√(x-4)+√(x-5)-1=-x^2+7x-10 /+1

√(x-4)+√(x-5)=-x^2+7x-9


A bal oldal miatt a kikötés x≥5, ekkor a bal oldal értéke 1. Ez azt jelenti, hogy a jobb oldalnak is legalább 1-nek kell lennie:


-x^2+7x-9≥1 /-1

-x^2+7x-10≥0 /:(-1)

x^2-7x+10≤0


Kellenek a gyökei;megoldóképletből x1=2 és x2=5, vagyis

(x-2)(x-5)≤0


A bal oldali szorzat akkor lesz legfeljebb 0, vagyis nempozitív, ha pontosan az egyik tagja negatív (vagy 0), így 2≤x≤5 között lehet x értéke. A két kikötést összehasonlítva x értéke csak 5 lehet, ezért csak ezzel tudunk tovább számolni; ha x=5, akkor a második egyenletből kijön, hogy y=1. Ellenőrzéssel igazolható.

2013. dec. 8. 12:02
 4/10 A kérdező kommentje:

Thanks!!


Azért ez eléggé buza feladat nem? Emelten nehezebb feladatok kozé sorolhato nem?

2013. dec. 8. 12:04
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát, az első része középszintű tudást igényel, a második része (hogy az értékkészlet miatt kell kikötést tennünk) szokott lenni emelt szintű feladatsorban.


Szóval nehéznek nehéz, talán nehezebb is, mint várható, de az emelt szintűbe belefér :)

2013. dec. 8. 19:04
 6/10 A kérdező kommentje:

Brute force modszerrel ezt nemlehetne esetleg? ugyértem, miutan x*y=5-ot behelytessitettem, hozzáadtam +1-et mindket oldalhoz, siman csak negyzetre emelem? És szépen kiszorozgatom?


Csak mert nekem a te modszered a budos életbe se jutna eszembe

2013. dec. 13. 19:06
 7/10 A kérdező kommentje:
Esetleg a B részében is tudnál segiteni csak 1-2 lépésben? Egyszeruen nemjovok rá mi a nyitja, az elsőből átalakítottam x= meg y=, aztan behelyetessitettem a 2. egyenletbe de a cosban benne van az X nemvágom h van ez
2013. dec. 14. 14:58
 8/10 anonim ***** válasza:

Íme:

[link]

2013. dec. 14. 17:02
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi!!


De te ezekre hogy jössz rá? Van rá valami módszer, hogy így "ügyesen" tudjam megoldani az egyenletrendszereket? Én észnélkül behelyettesítettem volna az x = 2-y / y a 2. egyenletbe, tök baromságok jönnének ki.

2013. dec. 17. 17:50
 10/10 anonim ***** válasza:

Szívesen.


Én is azt csináltam. Kifejeztem az 1-sőből az x-et, és behelyettesítettem a 2. egyenletbe. Csak a könnyebb behelyettesítés érdekében kiszámoltam külön az x-1 és x+1 kifejezéseket, és még el is osztottam őket egymással. Véletlenül (?) 1-y jött ki, ez már adta magát.

2013. dec. 17. 17:56