A válaszokat előre is köszönöm! :)2013. okt. 28. 20:59
1/3 anonim válasza:
Alakítsd szorzattá, majd emeld köbre az első egyenletet. A következő e.r.-re jutsz: x^3y^3(x^3+y^3+6)=8 ill. x^3-y^3=4.
a=x^3 és b=y^3 új ismeretlenek bevezetése után egy a Cardano-képlettel megoldható harmadfokú egyenletet kapsz:
x=((5 - 2·‹249/9)^(1/3) + (2·‹249/9 + 5)^(1/3) + 1)^(1/3)
y=((5 - 2·‹249/9)^(1/3) + (2·‹249/9 + 5)^(1/3) - 3)^(1/3)
x~1,611 ill. y~0,5691 Sz. Gy.
2/3 anonim válasza:
Korrekció. Az egyik harmadfokú egyenlet így fog kinézni:
b^3 + 9·b^2 + 20·b - 4=0
és
x=((5 - 2·gyök(249)/9)^(1/3) + (2·gyök(249)/9 + 5)^(1/3) + 1)^(1/3)
y=((5 - 2·gyök(249)/9)^(1/3) + (2·gyök(249)/9 + 5)^(1/3) - 3)^(1/3) valamint
x ~ 1.61142; y ~ 0.56917 Sz. Gy.
3/3 anonim válasza:
Az egyenletrendszer teljes megoldása 27 db. gyökpárt tartalmaz, a mert a b-re nézve harmadfokú egyenletnek még van két komplex gyöke is. Én a valós gyökpárt vezettem le, a többi le nem vezetett gyökök komplex számok lennének. Sz. Gy.