Matek egyenlőtlenség, miért van ez?


gyokalatt(x+4)-x-1<=1


Megcsinaltam es az jott ki hogy x <= -3 es x>=0.

megneztem wolframalphan ,de ott csak x>=0 a megoldas.

Akkor most mi van?


2014. jan. 13. 16:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha átrendezed:


sqrt(x+4) <= x+2


sqrt>=0, ezért x+2>=0, tehát x>=-2, tehát a "x<=-3" az hamis gyökök.

2014. jan. 13. 16:50
 2/3 anonim ***** válasza:

Amúgy azért van, mert:


sqrt(x+4) <= x+2


Ha behelyettesítesz -3-t:


1 <= -1


Ez nem igaz, de ha négyzetre emeled, akkor

1 <= 1


Ez már igaz.


A négyzetre emelés -x-hez és x-hez ugyanazt rendeli, tehát az egyenlőtlenség csak abszolútértékben marad igaz, ezért kell vizsgálni, hogy amit négyzetre emelünk az milyen előjelűek, mert ha az egyik -, a másik +, akkor hülyeséghez vezet, ha pedig mindkettő -, akkor pont a fordított relációt hozza ki.

2014. jan. 13. 16:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :D
2014. jan. 13. 21:39