32 lapos magyar kártyából 4 lapot kiosztunk. Hány különböző osztáseredmény lehet, ha van piros és van ász?

2014. jan. 10. 18:22
 1/4 anonim ***** válasza:

Felteszem az osztásokban a lapok sorrendje nem érdekes, például a makk 10-piros ász-zöld alsó-tök filkó és a tök filkó-makk 10-piros ász-zöld alsó között nem teszünk különbséget.


Összes eset: 32 lapból 4-et a sorrend figyelembevétele nélkül (32 alatt a 4)=35.960-féleképpen lehet leosztani.


Vegyük azokat az eseteket, amikor a pakliban se piros, se ász nincsen; a pakliban 8 piros és 3 ász van (nem véletlenül írtam 3-at), összesen 11 "tilos lap" van (amiket nem húzhatunk), így 32-11=21 lapból kell válogatnunk. A fenti számolási logikát követve (21 alatt a 4)=5.985-féle leosztás van.


Ennek a kettőnek a különbséget kiadja, hogy hány esetben húzunk pirosat és/vagy ászt; 35.960-5.985=29975 lehetőség van ilyen leosztásra.


Ha az a kérdés, hogy piros ÉS ász legyen benne, akkor tovább kell számolni, külön kérésre azt is megírom.

2014. jan. 10. 21:45
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm, eddig értem. És az a kérdés, hogy mindkettő legyen benne
2014. jan. 10. 23:40
 3/4 anonim ***** válasza:

29975


Felteszem, hogy ha a piros ász benne van, akkor az már jó megoldásnak számít.


Szintén esetszétbontással kell továbbszámolnunk;


1. eset: 1 piros van benne, de ász nincs, ekkor 7 pirosból válogathatunk, a maradék 3 helyre 21 lapból jöhet (ami nem piros és/vagy ász). Nevezzük a jó lapokat J-nek, a rosszakat R-nek, ekkor JRRR típusú "dolgot" kell permutálnunk ismétlésesen. Ezt azért írom, hogy lásd, hogy mit kell permutálni a feladat megoldása során; pirosból 7 mehet, a maradék helyre (21 alatt a 3)=1330, ezeket szorozzuk, így 7*1330=9310 olyan eset van, amikor 1 pirosunk van, de ász nincs.


2. eset: 2 piros ász nélkül, ekkor JJRR-alakot kell permutálnunk, ezért (7 alatt a 2)*(21 alatt a 2)=4410 lehetőséget számoltunk meg.


3. eset: 3 eset, ász még mindig nincs; (7 alatt a 3)*21=735


4. eset: 4 piros, (7 alatt a 4)=35


5. eset: 1 ász van, de nincs piros, ekkor is 21 rossz lap marad; 3*(21 alatt a 3)=3990


6. eset: 2 ász, (3 alatt a 2)*(21 alatt a 2)=630


7. eset: 3 ász, (3 alatt a 3)*21=21


Több eset nincs; a többi esetben vagy ász, vagy piros, vagy piros ász kerül a leosztásba. Ezeket az eseteket rendre ki kell vonnunk a "megmaradt" esetekből:


29975-9310-4410-735-35-3990-630-21=10844 lehetőség van arra, hogy kezünkbe piros is és ász is kerül.


Ha a piros ász magában van az nem nyerő, akkor azzal máshogy kell számolni, nagyjából ugyanaz a gondolatmenet; arra ügyeljünk, hogy ha piros ász mellé zöld ászt húzunk, az már viszont jó, mert akkor piros is van, meg ász is.

2014. jan. 11. 00:20
 4/4 bongolo ***** válasza:

Ki lehet máshogy is számolni, kicsit kevesebb számolással.


Összes lehetséges osztások száma: (32 alatt 4) = 35960

Rossz osztások száma:

- A 8 pirosból nincs egyetlen egy sem: (32-8 alatt 4) = 10626

- A 4 ászból nincs egyetlen egy sem: (32-4 alatt 4) = 20475

- De így azt, hogy nincs se piros, se ász, azt kétszer is figyelembe vesszük. Abból egyet majd vissza kell adnunk.

  Azok száma (32-11 alatt 4) = 5985


Vagyis a jó esetek száma:

35960 - 10626 - 20475 + 5985 = 10844

2014. jan. 11. 01:42