Ez variáció vagy kombináció?

Egy rendezvényen a belépőjegy egyben tombolajegy is. A tombolán három ajándéktárgyat sorsolnak ki a 300 résztvevő között. Hányféle lehet a húzás eredménye, ha az ajándéktárgyak mind különbözőek? Hányféle lehet, ha az ajándéktárgyak egyformák?

2013. szept. 19. 14:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Sose tudtam, hogy melyik melyik... Egyszerűbb meggondolni, hogy mégis mit kell csinálni:


Először is fel kell tennünk, hogy csak a belépőjegy a tombolajegy, és mindenki csak egyet vesz.


1) Az első nyertest 300-féleképpen választhatjuk ki, a másodikat 299-féleképpen, a harmadikat 298-féleképpen. Mivel a kiválasztások különbözőek, ezért 300*299*298=26730600-féleképpen választhatjuk ki a 3 nyertest.


2) Ha a nyeremények egyformák, az azt jelenti, hogy mindegy, hogy pl. Peti nyer elsőnek, másodiknak Laci, harmadiknak Zsuzsi, vagy Zsuzsi nyer először, aztán Peti, végül Laci. Ez azt jelenti, hogy ezeknek a hármasoknak a számával többször számoltunk, mint az 1) részben. Mivel minden ilyen hármasból 3*2*1=6 van, ezért ennyivel osztunk: 26730600/6=4455100-féleképpen végződhet a tombola.

2013. szept. 19. 15:41