Niki2013 kérdése:

Kamatos kamat feladat, elmagyaráznád egyszerűen?


Hány év alatt nő 2-szeresére a Bankba betett összeg ami évi lekötésű és a lekötés idején 8,25% os évi kamatot kínál a bank?


A=x

p=8,25%

n=?


An+1=2x

An+1=a*q^n+1-1


ezekkel van a gondom,nem értem,hogy mit is jelölnek...

Hiányoztam és most pótolok utólag.

Nem lehet-e egyszerűbben kiszámolni?

köszönöm szépen!


2014. jan. 10. 13:38
 1/7 anonim ***** válasza:
attól függ mennyi az alaptőke....
2014. jan. 10. 13:42
 2/7 A kérdező kommentje:
az alaptőke x
2014. jan. 10. 13:58
 3/7 A kérdező kommentje:

az eredmény is megvan

n=8,74 év azaz kb 9 év múlva lesz a 2-szerese,

csak nem értem,hogy hogyan kell kiszámolni lépésről lépésre.

2014. jan. 10. 14:00
 4/7 anonim ***** válasza:

Kedves első, az alaptőke jelen esetben lényegtelen.

Eredetileg volt X mennyiségű pénzünk. Évente a kamat 8,25%, tehát a 2. évre X*1,0825, a 3. évre X*1,0825*1,0825, azaz X*1,0825^2 pénzünk lesz és így tovább.

n év alatt X*1,0825^n pénzünk lesz.

X*1,0825^n=2X

x-szel egyszerűsítesz

1,0825^n=2

lg(1,0825^n)=lg2

n*lg(1,0825)=lg2

n=lg(2)/lg(1,0825)

n=8,743

n eleme a természetes számok halmazának, mert évet jelöl. A 8. évre tehát még nem kétszereződik meg a pénzünk, a 9.-re viszont igen, sőt kicsivel több, mint duplája lesz az alaptőkének.

Így érthető?

2014. jan. 10. 14:47
 5/7 A kérdező kommentje:

Azt szeretném megkérdezni,hogy az x-el egyszerűsítés után

az lg mi alapján kerül oda?Nem tudok rájönni. :(

2014. jan. 10. 19:19
 6/7 anonim ***** válasza:

Az ismeretlen -vagyis n- a kitevőben van és le kell valahogy hozni. :D

Nekem hirtelen az ugrott be, hogy logaritmussal csinálom, de gondolom másképp is kijön.

2014. jan. 10. 19:42
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi így már értem!
2014. jan. 10. 20:00