A most vásárolt új gép értéke évi 12%-kal csökken. Egy ugyanilyen gép az új gép árának hány százalékáért értékesíthető, ha az már 4 év óta használatban van?
2012. márc. 6. 20:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Az eredetileg x árú gép 4 év múlva ennyit ér:


x*0,86*0,86*0,86*0,86=0,54700816x, azaz az eredeti 54,7%-át fogja érni.

2012. márc. 6. 21:02
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ezt meg is értettem:) Esetleg ebben is tudsz segíteni?

Hány év alatt növekszik a kétszeresére a bankba betett összeg, ha évi tőkésítéssel évi 12% kamatlábbal kamatosan kamatozik?

2012. márc. 6. 21:11
 3/3 anonim ***** válasza:

eredeti érték x

n év múlva: x*1,12^n

n év múlva az eredeti kétszerese:

x*1,12^n=2x

1,2^n=2

Ez meg egy sima exponenciális egyenlet.

n="1,12 alapú logaritmus 2", vagyis tizes alapban: log2 / log 1,12

n=6,11 a megoldás, de mivel a pénz évente mkamatozik, mindig felfelé kerekítesz: 7 év múlva ér kétszer annyit.

Ellenőrzés:

Hét év múlva x*1,12^7=2,21x

(hat év múlva 1,97x, tehát látszik, hogy a hetedik évben lépi át a kettes szorót)

2012. márc. 7. 19:49