A most vásárolt új gép értéke évi 12%-kal csökken. Egy ugyanilyen gép az új gép árának hány százalékáért értékesíthető, ha az már 4 év óta használatban van?2012. márc. 6. 20:58
1/3 anonim válasza:
Az eredetileg x árú gép 4 év múlva ennyit ér:
x*0,86*0,86*0,86*0,86=0,54700816x, azaz az eredeti 54,7%-át fogja érni.
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ezt meg is értettem:) Esetleg ebben is tudsz segíteni?
Hány év alatt növekszik a kétszeresére a bankba betett összeg, ha évi tőkésítéssel évi 12% kamatlábbal kamatosan kamatozik?
2012. márc. 6. 21:11
3/3 anonim válasza:
eredeti érték x
n év múlva: x*1,12^n
n év múlva az eredeti kétszerese:
x*1,12^n=2x
1,2^n=2
Ez meg egy sima exponenciális egyenlet.
n="1,12 alapú logaritmus 2", vagyis tizes alapban: log2 / log 1,12
n=6,11 a megoldás, de mivel a pénz évente mkamatozik, mindig felfelé kerekítesz: 7 év múlva ér kétszer annyit.
Ellenőrzés:
Hét év múlva x*1,12^7=2,21x
(hat év múlva 1,97x, tehát látszik, hogy a hetedik évben lépi át a kettes szorót)