Tudnátok nekem segíteni egy 7osztályos matematika házi feladatban? A gyermekem sajnos nem érti én sem nagyon megköszönném ha valaki leírná a megoldást és úgy talán eltudnám magyarázni a gyereknek.


1. Egy háromnapos kerékpártúra első napján megtettük az út negyedét és még 6km-t, a második napon a hátralévő út harmadát és még 2km-t, így az utolsó napra 44km maradt. Milyen hosszú volt a kerékpár túra?


2. Három testvér életkorának összege 40év. A középső 3évvel öregebb a kisebbnél, de 4évvel fiatalabb a legidősebbnél. Hány évesek külön-külön?

Előre is köszönöm a válaszokat.


2012. márc. 5. 14:00
 1/7 anonim ***** válasza:
90%
x/4+6+{x-(x/4+6)}/3+2=44/-x/4+6-2
2012. márc. 5. 14:30
 2/7 anonim ***** válasza:
70%

x/4+6+{x-(x/4+6)}/3+2+44=x

bocs. Ez a jó

2012. márc. 5. 14:31
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

csináljatok eg ytáblázatot a három apról

mindig írjátok alá, mennyi maradt

először a harmadik nap, aztán a második nap alá, ha ahátralévő 3adát és kkét kilómétert, akkor 46 volt a két harmada, mert 2/3-ad volt hátra még, leszámítva azt a2+kilómétert, ha az egyharmadát tették meg

utána az első nap

2012. márc. 5. 15:08
 4/7 anonim ***** válasza:
82%

tezsvírek:

középső: x

Kicsi: X-3

Nagy : x+4

Ezek összesen:x+x-3+x+4=40

3x+4-3=40

3x+1=40

3x=39

x=13

Kicsi 10

Nagy 17

2012. márc. 5. 15:11
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

1, Az első nap után hátralevő út 2/3 része: 2km+44km=46km.

Tehát az első nap után még 23+46=69 km volt hátra.


Ebből következik, hogy a teljes út 3/4 része: 6km+69km=75km.

Így az út 100km-es



2. Ha a középső gyeker életkora x, akkor

3x+1=40

x=13

azaz 10,13,17 évesek

2012. márc. 6. 00:26
 6/7 anonim ***** válasza:

Tökéletes az első levezetése, de ha esetleg nem érted, én egy picit más logikával jutottam ugyanerre az eredményre.


Jelöljük a kerékpártúra hosszát (kilométerben) x-szel.


1. nap: megtettünk (x/4 + 6) km-nyi utat

2. nap: a hátralévő út harmadát plusz két km-t tettük meg, ami a kerékpártúra teljes hossza mínusz az 1. nap már megtett táv plusz két km, tehát így adódik, az, amit első is tökéletesen leírt: {[(x-(x/4+6)]/3}+2

3. nap: 44 kilométer maradt


A túra teljes hosszát logikusan az 1., 2. és 3. napokon megtett távok együttes összege adja, tehát:


x = (x/4)+6+{[x-((x/4)+6)]/3}+2+44


Ezt rendezem:


(x/4) + [x-(x/4)-6]/3+ 52 = x


A legkisebb közös nevezőre hozom a törteket, hogy egyszerűsíthessek, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy az egyenlet mindkét oldalát szorzom 12-vel:


3x+4x-x-24=12x-600


Újból rendezek:

6x=12x-600

6x=600

x=100


Tehát a kerékpártúra 100 kilométer hosszú volt.


Ellenőrzés:

1 nap: 100/4+6= 31 km

2. nap: (100-31)/3 +2= 25 km

3. nap: 44 km


31 + 25 + 44 ?= 100

100 = 100 OK



A testvéreknél leírtak is 100%-ig jók, én kicsit túlbonyolítottam azzal, hogy elneveztem a testvérek korát x-nek, y-nak és z-nek, majd y-ra írtam fel a kapott egyenlőségeket. Az eredmény és a módszer is ugyanaz volt, mint a többiek által leírtak. Jó matekozást! :)

2012. márc. 6. 03:48
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat! :-)
2012. márc. 6. 19:57