Valaki segítene nekem ebben a matek feladatban?


Egy gömb sugara 10 cm, melyből a lehető legnagyobb kockát vágtuk ki. Mekkora a kocka alapéle, felszíne, térfogata? Hány % a gyártás során a hulladék?


Előre is köszönöm szépen. :)


2012. febr. 26. 19:04
 1/7 anonim ***** válasza:

A kocka:

-alapéle: 14cm

-Felszíne: 1176cm2

-Térfogata: cm3

-Gyártási hulladék: 12%

2012. febr. 26. 19:25
 2/7 anonim ***** válasza:
Térfogat: 2744cm3*
2012. febr. 26. 19:27
 3/7 anonim ***** válasza:

A legnagyobb benne lévő kocka testátlója a gömb átmérője. Vagyis nevezzük a testátlót "a"-nak, akkor a=20cm.


A kocka oldala legyen "x".

A kocka alapja ugye egy négyzet. Annak az átlója:

x^2+x^2=y^2 (a négyzet átlója az "y").

Ebből: y=sqrt(2)*x (sqrt az a gyök)

Ezekből az adatokból a testátlóra is fellehet írni egy pitagoraszt:

y^2+x^2=20^2

behelyettesítünk:

(sqrt(2)*x)^2+x^2=400

2x^2+x^2=400

3x^2=400

x^2=133,33

x=11,55 (ugye a megoldás az egyenletnek a -11,55 is de az oldal nem lehet negatív).


Vagyis a kocka éle 11,55cm.

felszíne: 6*x*x=800,5 cm^2

térfogata: x*x*x=1540,8 cm^3

hulladék: a gömb térfogata: 4phi*r^3/3=4186,67 cm^3

Ennek a kocka a: 1540,8/4186,67=36,8%-a, vagyis 63,2%-a a hulladék.

2012. febr. 26. 21:04
 4/7 anonim ***** válasza:
Most ezt nem értem. Én úgy gondolkodtam, hogy a 10 cm-es sugár négyzetének az összegéből gyököt vontam (10^2+10^2=14^2), így 14-et kaptam a kocka oldalának. Ebből kezdtem matekozni, és a térfogatra 2744cm3-t kaptam. A gömb térfogata 4186cm3, a hulladék Vg-Vk=1442cm3, (2744/4186) vagyis a kocka 65%-a a gömbnek, így a hulladék 35%. Nem értem, mért ekkora az eltérés? Hol rontottam/tuk el? Ill. hogy jött ki neked 63,2% a hulladékra?? Átfúrtad a kockát gyártás után? :D
2012. febr. 26. 22:52
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem az első mondatodat:) az a 10^2+10^2=14^2 vagy az hogy van ott?


Sztem az enyém jó, ha jól számoltam

2012. febr. 26. 23:00
 6/7 anonim ***** válasza:

Bocs-bocs. Én voltam a nem kicsit retard, mert körrel gondolkodtam, csak a gömb adataival számoltam :| És hogy még egy kicsit égjen a pofám, a hulladék számítás is jó.


Az ott Pitagorasz tétele akart lenni kerekített számmal:)

2012. febr. 26. 23:05
 7/7 anonim ***** válasza:

r = 10 cm - a gömb sugara

a = ? - a kocka élhossza

F = ? - a kocka felszíne

Vk = ? - a kocka térfogata


A kocka testátlója a gömb átmérője

Ebből a kocka élhossza

(2r)² = 3a²

ebből

a = 2r/√3

=========


A felszín

F = 6a² = 6*4r²/3

F = 8r²

=======


A térfogat

Vk = a³ = (2r/√3)³

Vk = (8r³√3)/9

===============


A hulladék

Vg - a gömb térfogata

p = (Vg - Vk)/Vg

p = 1 - Vk/Vg


Vk/Vg = [(8r³√3)/9]/(4r³π/3)

Vk/Vg = (2√3)/3π

tehát

p = 1 - (2√3)/3π

=================


A behelyettesítés legyen a kérdező dolga. :-)


DeeDee

***********

2012. febr. 27. 02:15