Szimmetrikus trapéz hegyesszögei 60°-osak, szárai 12cm hosszúak, kerülete 70 cm. Számítsuk ki az oldalak hosszát és területét.2012. jan. 24. 22:36
1/1 vurugya béla válasza:
Húzz be két magasságot a rövid alap végpontjaiból! Ezek mentén vágd háromfelé a trapézt! A két szélsőből egy szabályos háromszöget rakhatsz össze. Ennek kerülete 3*12=36 cm. A trapéz kerülethez tartozik még a középső kivett téglalap két oldala. A 70 cm kerületből erre a kettőre marad 70-36=34 cm. Tehát a rövidebbik alap 17 cm, a hosszabbik pedig 17+2*6=29 cm. Innen már megy, Pitagorasszal vagy szögfüggvénnyel (nem tudom, hányadikos vagy) megvan a magasság, abból már a terület is.