Két téglalap oldalainak hosszai centiméterben mérve egész számok. Mindkét téglalapra igaz, hogy kerületének centiméterben megadott mérőszáma egyenlő a másik téglalap területének négyzetcentiméterben megadott mérőszámával. Hány centiméter az egyik téglalap kerülete, ha a másik kerülete 20 cm?2012. jan. 31. 16:10
1/3 BKRS válasza:
Egyik teglalap: a≥b egeszek
Masik teglalap: c≥d egeszek
2a+2b = cd
ab = 2c+2d = 20
c+d=10
ab=20
Vagy a=20, b=1
vagy a=5 b=4
vagy a=10 b=2
Ha a=20, b=1, akkor 2a+2b = 42,
tehat cd = 42, c+d=10
c(10-c)=42
c^2 - 10c + 42 = 0
(c-5)^2 + 17 = 0
ennek nincs valos megoldasa.
Ha a=5 b=4
akkor 2a+2b = 18 vagyis cd = 18
c+d = 10
c(10-c)=18
c^2 - 10c +18 = 0
(c-5)^2 - 7 = 0
(c-5 -√7)(c-5+√7)=0
ennek sincs egesz megoldasa.
Ha a=10, b=2
akkor 2a+2b = 24 vagyis
cd = 24
c+d = 10
c(10-c) = 24
c^2 -10c +24 =0
(c-6)(c-4)=0
vagyis
c=6 d=4
Tehat az egyik teglalap 10x2-es, a masik 6x4-es.
2/3 anonim válasza:
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2012. febr. 1. 15:37