Segítség! Nem értem ezt a szöveges feladatot, Matek?


Ha valaki elmagyarázná azt nagyon megköszönném.

Két szám összege 14, négyzetük összege 386. Melyik ez a két szám?



2014. jan. 9. 21:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Elég ennyi magyarázat?

[link]

2014. jan. 9. 22:31
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyenlegrendszer.

x+y = 14

x^2 + y^2 = 386. (x négyzet, y négyzet)

Fejezzük ki az első egyenlet alapján az x-et: x = 14-y.

Ezt helyettesítsük be a másodikba.

(14-y)^2 + y^2 = 386. Bontsuk ki a különbség-négyzetet.

196-28y+y^2 + y^2 = 386. Vonjunk le mindkét oldalból 196-ot és vonjuk össze a négyzetes tagokat.

2y^2 -28y = 190. Vigyük át a 190-et a másik oldalra és osszunk 2-vel.

y^2 - 14y - 95 = 0.

Erre most használjuk a másodfokú egyenlet megoldóképletét.

y1,2 = (14±gyök(196 + 380))/2 = (14±24)/2.

Kijön, hogy y1 = 19, y2 = -5.

Ha ezt visszahelyettesíted az x = 14-y-ba, ugyanezt kapod.

Vagyis x = 19, y = -5.

Remélem, érthető volt :))

2014. jan. 9. 22:48
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek a második így szöveges magyarázattal érthetőbb volt + egyenletrendszerrel kell nekünk is most megoldani úgyhogy az most nagyon nagy segítség volt. De ment mindkettőtöknek a zöld. Most már csak egy dolgot nem értek annyira de azt másik kérdésbe feltettem. Remélem ott is lesznek ilyen segítőkészek:)
2014. jan. 9. 23:01