Ha valaki elmagyarázná azt nagyon megköszönném.
Két szám összege 14, négyzetük összege 386. Melyik ez a két szám?
2014. jan. 9. 21:59
2/3 anonim válasza:
Egyenlegrendszer.
x+y = 14
x^2 + y^2 = 386. (x négyzet, y négyzet)
Fejezzük ki az első egyenlet alapján az x-et: x = 14-y.
Ezt helyettesítsük be a másodikba.
(14-y)^2 + y^2 = 386. Bontsuk ki a különbség-négyzetet.
196-28y+y^2 + y^2 = 386. Vonjunk le mindkét oldalból 196-ot és vonjuk össze a négyzetes tagokat.
2y^2 -28y = 190. Vigyük át a 190-et a másik oldalra és osszunk 2-vel.
y^2 - 14y - 95 = 0.
Erre most használjuk a másodfokú egyenlet megoldóképletét.
y1,2 = (14±gyök(196 + 380))/2 = (14±24)/2.
Kijön, hogy y1 = 19, y2 = -5.
Ha ezt visszahelyettesíted az x = 14-y-ba, ugyanezt kapod.
Vagyis x = 19, y = -5.
Remélem, érthető volt :))
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek a második így szöveges magyarázattal érthetőbb volt + egyenletrendszerrel kell nekünk is most megoldani úgyhogy az most nagyon nagy segítség volt. De ment mindkettőtöknek a zöld. Most már csak egy dolgot nem értek annyira de azt másik kérdésbe feltettem. Remélem ott is lesznek ilyen segítőkészek:)
2014. jan. 9. 23:01