Hogy kell megoldani ezt a matek szöveges feladatot egyenlet felírásával? 10. oszt

Egy gyorsvonat tilos jelzés miatt 16 percig vesztegelt és hogy késését behozza a következő 80km-t az előírtnál 10km-rel nagyobb óránkénti sebességgel kellett megtennie. Mennyi volt a menetrendben előírt sebessége?
2013. dec. 19. 22:38
 1/3 bongolo ***** válasza:

A menetrendszerinti sebesség legyen v

Nagyobb sebesség: v+10 km/h

Késés: k = 16/60 óra

Maradék út: s = 80 km

Normál idő: s/v

Gyorsabb idő: s/(v+10)

Ez éppen k-val kevesebb:


s/(v+10) + k = s/v


Ez az egyenlet, ebben csak a v az ismeretlen.

Másodfokú egyenlet lesz, ha beszorzol a nevezőkkel! Csak a pozitív gyök lesz a megoldás.

2013. dec. 19. 23:47
 2/3 A kérdező kommentje:
Melyik a nevező?
2013. dec. 20. 06:01
 3/3 anonim ***** válasza:

Íme, egy kis segítség:

[link]

2013. dec. 20. 07:58