Egy gyorsvonat tilos jelzés miatt 16 percig vesztegelt és hogy késését behozza a következő 80km-t az előírtnál 10km-rel nagyobb óránkénti sebességgel kellett megtennie. Mennyi volt a menetrendben előírt sebessége?2013. dec. 19. 22:38
1/3 bongolo válasza:
A menetrendszerinti sebesség legyen v
Nagyobb sebesség: v+10 km/h
Késés: k = 16/60 óra
Maradék út: s = 80 km
Normál idő: s/v
Gyorsabb idő: s/(v+10)
Ez éppen k-val kevesebb:
s/(v+10) + k = s/v
Ez az egyenlet, ebben csak a v az ismeretlen.
Másodfokú egyenlet lesz, ha beszorzol a nevezőkkel! Csak a pozitív gyök lesz a megoldás.
2/3 A kérdező kommentje:
Melyik a nevező?
2013. dec. 20. 06:01